Diagnostika mozgových nádorov vstupuje do novej éry. Vedci z University of Nottingham predstavili prelomovú technológiu, ktorá umožňuje identifikovať genetický profil nádoru priamo počas chirurgického zákroku, s presnosťou porovnateľnou s tradičnými laboratórnymi metódami, no v časovom horizonte niekoľkých hodín, píše Interesting Engineering.

Dve hodiny namiesto mesiacov

Kľúčom k tejto transformácii je nanopórové sekvenovanie, metóda založená na princípe prechodu jednotlivých molekúl DNA cez nanoskopické póry. Pri prechode dochádza k merateľným zmenám elektrického prúdu, ktoré sú následne dekódované na konkrétnu sekvenciu báz DNA. Tento proces umožňuje simultánne čítanie a analýzu genetického materiálu bez potreby časovo náročnej amplifikácie alebo predchádzajúcej prípravy vzorky.

Diagnostické využitie tejto technológie pri nádoroch centrálneho nervového systému je mimoriadne sľubné. Mozgové nádory sú mimoriadne heterogénne a ich presná klasifikácia často závisí od identifikácie špecifických genetických mutácií, fúznych génov alebo metylačných vzorcov. Kým štandardné molekulárne testy môžu trvať aj niekoľko týždňov, nová metóda poskytuje spoľahlivé výsledky už do dvoch hodín od odobratia vzorky.

Pilotné štúdie preukázali vysokú mieru presnosti: viac ako 90 % čerstvých nádorových tkanív bolo úspešne klasifikovaných do jednej hodiny. Tento fakt otvára možnosti pre intraoperačné rozhodovanie. Chirurg tak môže ešte počas zákroku zmeniť stratégiu podľa typu nádoru – napríklad rozhodnúť, či má zmysel radikálnejší zásah, alebo naopak, či by pokračovanie operácie prinieslo len minimálny benefit.

rakovinové bunky
Unsplash

Má viacero výhod

Okrem rýchlosti prináša technológia aj ekonomickú efektivitu. Jeden test dokáže nahradiť niekoľko samostatných analýz, čím sa znižujú náklady bez straty informačnej hodnoty. Navyše, dostupnosť výsledkov ešte pred poradou multidisciplinárneho tímu umožňuje okamžité začatie personalizovanej liečby alebo zaradenie pacienta do relevantných klinických štúdií.

Významným aspektom tejto metódy je aj jej potenciál pre cielené podávanie liekov priamo počas operácie, čo by mohlo do budúcnosti viesť k vzniku hybridných chirurgicko-farmakologických protokolov. Ak by bolo možné identifikovať špecifický biomarker nádoru a súčasne aplikovať zodpovedajúcu liečbu lokálne, ešte pred uzavretím operačnej rany, otvorilo by to nové horizonty v boji s rakovinou mozgu.

Nanopórové sekvenovanie tak ukazuje, ako môže špičková bioinformatika a molekulárna biológia zásadným spôsobom meniť klinickú prax. Rýchla a presná genetická analýza priamo na operačnej sále už nie je víziou budúcnosti, ale stáva sa realitou dnešnej neuroonkologickej medicíny.

Lepšie liečby

Okrem spôsobov diagnostiky sa intenzívne zlepšujú aj samotné liečebné metódy. Klinické testy nedávno preukázali až 90 % úspešnosť novej liečby s minimálnymi vedľajšími účinkami. Hlavným princípom tejto metódy je genetická modifikácia mierne patogénneho Newcastle disease virus (NDV), ktorý bežne nepredstavuje väčšie zdravotné riziko pre človeka.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP