Prezident Spojených štátov Donald Trump podpísal nový zákon s názvom Take It Down Act, ktorý kriminalizuje šírenie intímnych obrázkov bez súhlasu, vrátane deepfake, ktoré sú vytvorené pomocou umelej inteligencie. Ako informuje The Verge, zákon zaväzuje sociálne siete, aby nahlásené materiály odstránili do 48 hodín, vrátane kópií.

Trump zákon vychválil aj z osobných dôvodov

Zákon stanovuje, že každý, kto zverejní intímne obrázky, či už ide o skutočné fotografie alebo deepfake, avšak bez súhlasu, môže čeliť až trom rokom väzenia a pokute. Zákon sa týka aj sociálnych sietí, ktoré budú musieť implementovať špeciálne systémy na nahlasovanie tohto typu obsahu. Nahlásený obsah budú musieť odstrániť najneskôr do 48 hodín od nahlásenia. Platformy majú rok na to, aby sa na nový zákon prispôsobili.

Dohľad nad dodržiavaním zákona bude mať Federálna obchodná komisia (FTC). Donald Trump počas podpisu zákona verejne poznamenal, že sa na zákon teší aj z osobných dôvodov. „Aj ja ten zákon využijem, ak dovolíte, pretože nikto nie je na internete osočovaný viac ako ja. Nikto,“ povedal prezident v prejave pred Kongresom. Okrem Trumpa, nový zákon podpísala aj Melania Trumpová, no jej podpis je len symbolický.

Podpisovanie zákona Trumpom
The White House

Organizácie zákon kritizujú

Zákon však zároveň čelí kritike, pretože by mohol byť zneužitý na politické účely. Hoci má za cieľ chrániť obete, viaceré organizácie za digitálne práva varujú, že ustanovenia zákona môžu byť zneužité na cenzúru obsahu, ktorý s intímnymi obrázkami nesúvisí. Ako ďalej informuje The Guardian, niektorí tvrdia, že nový zákon môže umožniť vláde kontrolovať súkromnú komunikáciu.

Cyber Civil Rights Initiative (CCRI), organizácia, ktorá dlhodobo bojuje za legislatívnu ochranu obetí zdieľania intímnych snímok bez súhlasu, odmietla zákon podporiť. Prezidentka CCRI Mary Anne Franks označila klauzulu o povinnom odstraňovaní obsahu za „jedovatú pilulku“, ktorá podľa nej môže obetiam uškodiť viac než pomôcť. Upozornila aj na falošné nahlásenia, ktorými môžu byť sociálne siete pohltené.

Podľa Beccy Branumovej, zástupkyne riaditeľa CDT kvôli nejednoznačnému zneniu bude pre súdy náročné rozhodovať, kedy ide o protiústavné uplatňovanie zákona. „Je formulovaný tak nejasne, že si myslím, že pre súdy bude ťažké určiť, kedy bude jeho uplatňovanie protiústavné ešte predtým, než ho platformy začnú implementovať,“ vyhlásila.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP