Čínski inžinieri úspešne otestovali prvý satelit z pripravovanej konštelácie s názvom Chutian, ktorá má operovať na nízkej obežnej dráhe, vo výške menšej ako 300 kilometrov nad povrchom Zeme. Táto výška je síce výhodná pre pozorovanie, no extrémne náročná na stabilitu obežnej dráhy kvôli zvýšenému odporu atmosféry. Satelity musia byť neustále korigované pomocou vlastných pohonných systémov, aby nedošlo k ich predčasnému zániku v atmosfére, píše Interesting Engineering.

Demonštráciu a testy má za sebou

Napriek týmto výzvam prináša nízka orbita rad výhod: vyššie priestorové rozlíšenie snímok, nižšie energetické nároky na komunikáciu a schopnosť častejšieho preletu nad konkrétnymi oblasťami. Tieto parametre sú kľúčové najmä pre rýchlu reakciu pri živelných pohromách alebo sledovaní environmentálnych zmien.

Demonštračný satelit Chutian-001, ktorý bol vypustený ešte v roku 2023 z kozmodrómu Jiuquan, je navrhnutý v tvare projektilu. Tento aerodynamický tvar minimalizuje odpor vzduchu, čím zvyšuje životnosť satelitu na takejto nízkej orbite. Počas roka testov sa podarilo potvrdiť schopnosti presnej navigácie, multisenzorového monitorovania aj inteligentného rozpoznávania cieľov v reálnom čase.

Za projektom stojí štátny letecko-kozmický gigant China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) v spolupráci s vládou provincie Hubei. Prvotným cieľom je vypustenie deviatich operačných satelitov v roku 2025, ktoré majú overiť možnosti rozsiahleho pozorovania Zeme z VLEO.

Využije širšiu škálu technológií

Do roku 2030 má CASIC ambiciózny plán vybudovať kompletnú konšteláciu 300 satelitov, ktoré by zabezpečovali celosvetové pokrytie pomocou viacerých technológií:

  • optického snímkovania vo viditeľnom spektre
  • syntetického radarového zobrazovania (SAR) pre nočné a oblačné podmienky
  • hyperspektrálnych senzorov pre chemickú a biologickú analýzu prostredia
  • infračervených kamier pre detekciu teplotných anomálií

Konštelácia by mohla poskytovať dáta s odozvou do 15 minút, čo je mimoriadne dôležité pri riešení núdzových situácií od prírodných katastrof až po dopravné incidenty. V civilnej sfére sa počíta aj s využitím na sledovanie hustoty davov, manažment lesov a poľnohospodárstva, či predikciu dopravných rizík v mestách.

Z dlhodobého hľadiska môže projekt Chutian predstavovať alternatívu ku komerčným systémom ako Starlink či OneWeb, s tým rozdielom, že nejde o telekomunikačnú sieť, ale o globálnu senzorickú platformu s vysokým rozlíšením. Vzhľadom na strategickú hodnotu takéhoto systému sa bude Čína pravdepodobne usilovať o to, aby konštelácia slúžila nielen civilným, ale aj bezpečnostným a vojenským účelom.

Vzájomné špehovanie

Špionáž z vesmíru viac už nezahŕňa len detailné pozorovanie nepriateľského územia, ale tiež špehovanie jeho vlastných satelitov. Takýchto družíc schopných aktívne meniť svoje obežné dráhy je v kozme viacero a využíva ich aj Rusko. Ruský špionážny satelit vykonávajúci zvláštne manévre je známy ako Luch 2 a podľa spoločnosti Slingshot Aerospace sa priblížil aj ku komunikačnému satelitu Intelsat, pričom nie je jasné, čo presne vykonával.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP