V lodeniciach Južnej Kórey sa už čoskoro objaví nový druh pracovníkov. Americká spoločnosť Persona AI spolu s ďalšími partnermi pripravuje humanoidných robotov, ktoré budú zvládať aj tie najnáročnejšie zváracie úlohy. Cieľom je zvýšiť produktivitu a zlepšiť bezpečnosť pracovníkov. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Nedostatok pracovnej sily

Lodenice a energetický sektor v krajine čelia starnutiu pracovnej sily a nedostatku kvalifikovaných odborníkov. Riešením by mal byť práve humanoidný robot, ktorý zvýši efektivitu, ale aj zmierni fyzickú záťaž zváračov a zníži riziko pracovných úrazov.

Okrem Persona AI, ktorá vedie vývoj umelej inteligencie a hardvéru robota, na projekte budú spolupracovať aj ďalšie významné spoločnosti. Vlastným špecializovaným zváracím vybavením prispeje Vazil. Okrem toho postaví priemyselný testovací areál, kde sa roboty pripravia na reálne podmienky.

Spoločnosť HD KSOE zabezpečí implementáciu prototypu priamo v lodeniciach a poskytne dôležité dáta z terénu, zatiaľ čo HD Hyundai Robotics dodá AI tréningové dáta pre optimálne dráhy zváracích horákov a overí výkon robotov pri reálnych úlohách.

„Keď ťažký priemysel čelí rastúcim obmedzeniam pracovnej sily, najmä v rizikových profesiách ako je zváranie, potreba odolných, autonómnych humanoidných robotov je naliehavejšia než kedykoľvek predtým,“ vyhlásil Nicolaus Radford, generálny riaditeľ Persona AI.

Persona AI Inc
Persona AI Inc/PRNewswire

„Vývoj humanoidov schopných precízneho zvárania posunie automatizáciu v lodeniciach na úplne novú úroveň,“ povedal Sungwon Kim, technický riaditeľ spoločnosti Vazil.

Roboty Persona AI sú stavané na zvládanie tzv. nudných, špinavých a nebezpečných úloh. Využívajú technológie, ktoré vychádzajú z výskumu NASA. Ide najmä modulárnu humanoidnú platformu s pokročilou robotickou rukou, ktorá umožňuje zvládať zložité úkony v dynamickom prostredí.

V lodeniciach zvládnu nielen zváranie trupu lode či prácu v stiesnených priestoroch, ale aj opravy a inšpekcie. V energetickom sektore sa ich využitie očakáva pri údržbe a kontrole zariadení alebo pri zváraní potrubí, čo je čoraz dôležitejšie v čase, keď staršia generácia pracovníkov odchádza do dôchodku a nová nenastupuje v dostatočných počtoch.

„Humanoidné zvárače nielen zvýšia produktivitu, ale aj výrazne znížia záťaž pracovníkov a významne zlepšia bezpečnosť. Vývoj robotov optimalizovaných na úlohy v lodeniciach má nastoliť novú paradigmu automatizácie stavby lodí. Naším cieľom je inteligentná lodenica, kde ľudia a inteligentné roboty spolupracujú bezproblémovo,“ doplnil Dong-ju Lee, senior viceprezident spoločnosti HD KSOE.

Prvý prototyp humanoidného robota by mal vzniknúť do konca roku 2026. O rok neskôr by roboty mali byť už plne nasadené v kórejských lodeniciach, kde sa podrobia záťažovým testom v ostrých podmienkach.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP