V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V diskusii o budúcnosti energetiky a závislosti Európy od ruských surovín sa opäť rozprúdila verejná debata. Klimatická koalícia zareagovala na vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý skritizoval plán Európskej komisie na úplné ukončenie dovozu fosílnych palív z Ruskej federácie. Podľa ekologických aktivistov a expertov by Slovensko malo prestať odkladať nevyhnutné zmeny a konečne sa zamerať na znižovanie energetickej náročnosti a rozvoj domácich obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Klimatická koalícia pripomína, že Slovensko patrí k štátom s najväčšou závislosťou od fosílneho plynu v Európe. Táto závislosť je podľa nich nielen environmentálne škodlivá, ale aj ekonomicky nevýhodná. Odkazujú na analýzu Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA), podľa ktorej Slovensko od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 zaplatilo za ruský plyn a ropu viac ako 14 miliárd eur.

Lucia Szabová, koordinátorka Klimatickej koalície, upozorňuje, že diverzifikácia dovozu síce môže byť krátkodobým riešením, no dlhodobo treba ísť inou cestou. „Odpoveďou nemá byť len diverzifikácia dovozu z iných krajín, ale najmä znižovanie slovenskej energetickej náročnosti a citlivé využívanie miestnych obnoviteľných zdrojov,“ zdôrazňuje.

Geotermálna a solárna energia ako riešenie

Podľa Juraja Melichára z organizácie Priatelia Zeme – CEPA už Slovensko má pozitívne príklady, ktoré dokazujú, že domáce OZE dokážu fungovať v praxi. Spomína využitie geotermálnej energie v Kežmarku, Galante, Šali a Košiciach, ako aj solárne panely a tepelné čerpadlá v Prievidzi. Tieto riešenia podľa neho prispievajú nielen k stabilizácii cien energií, ale aj k energetickej bezpečnosti, najmä v časoch geopolitického napätia.

Premiér Robert Fico sa k návrhu Európskej komisie vyjadril skepticky. Podľa neho by úplné odstrihnutie sa od ruského plynu, ropy a jadrového paliva mohlo poškodiť konkurencieschopnosť Slovenska aj celej EÚ. Fico síce uznal strategickú potrebu znižovať závislosť od tretích krajín, no zároveň varoval pred unáhlenými krokmi, ktoré by podľa neho mohli negatívne zasiahnuť priemysel a ekonomiku.

ťažobné pole plynu
BP

Zelený prechod nie je len ekologický

Klimatická koalícia naopak tvrdí, že prechod na obnoviteľné zdroje je dnes aj ekonomicky výhodnou voľbou. Poukazuje na to, že investície do energetickej efektívnosti a OZE majú potenciál znížiť závislosť Slovenska na nestabilných a geopoliticky rizikových dodávkach, najmä z Ruska.

Debata o energetickej budúcnosti Slovenska tak pokračuje. Na jednej strane sú obavy o hospodársku súťaž a ceny, na druhej výzvy na systematické a dlhodobé riešenia v prospech bezpečnejšej a udržateľnejšej krajiny. Výsledok bude závisieť od toho, či sa Slovensko rozhodne investovať do inovácií, diverzifikácie a udržateľnosti – alebo bude naďalej spoliehať na dovoz surovín, ktorého politická cena môže byť čoraz vyššia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP