V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Zoskupenie OPEC+, ktoré zahŕňa členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojencov na čele s Ruskom, naznačuje zreteľný obrat v politike produkčných škrtov. Podľa správ agentúry Reuters, na ktoré sa odvoláva TASR, plánuje skupina do konca októbra postupne ukončiť dobrovoľné obmedzenia v objeme 2,2 milióna barelov denne (bpd), ak sa nezlepší plnenie ťažobných kvót zo strany niektorých členov.

OPEC+ v apríli prekvapil trh, keď oznámil rýchlejšie uvoľnenie produkčných obmedzení napriek nízkym cenám ropy a slabej spotrebiteľskej dôvere. Najnovšie rozhodnutie zo soboty 3. mája predpokladá ďalšie výrazné navýšenie ťažby už v júni. Celkové množstvo ropy, ktoré sa má uvoľniť v priebehu apríla, mája a júna, sa má vyšplhať takmer na 1 milión bpd.

Podľa informácií z prostredia OPEC+ sa skupina pripravuje na ďalší krok aj v júli, kde sa očakáva uvoľnenie ďalších 411.000 bpd. Tento trend by mal pokračovať aj počas augusta, septembra a októbra. Cieľom je úplne zrušiť zvyšok dobrovoľných škrtov, pokiaľ Irak, Kazachstan a ďalší producenti nezlepší dodržiavanie stanovených kvót alebo nepristúpia ku kompenzačným škrtom.

Nejednotnosť v rámci OPEC+ narastá

Nie všetky členské štáty však dodržiavajú dohodnuté pravidlá. Najvýraznejším príkladom je Kazachstan, ktorý sa v apríli rozhodol presiahnuť svoju kvótu, hoci jeho produkcia medziročne klesla o 3 %. Minister energetiky tejto stredoázijskej krajiny uviedol, že v otázkach ťažby uprednostní národné záujmy pred záujmami OPEC+. To vyvoláva obavy, že ďalší producenti môžu nasledovať podobnú stratégiu.

Saudská Arábia, ako jeden z najvplyvnejších členov zoskupenia, už podľa Reuters oznámila, že nebude ďalej podporovať trhy ďalším obmedzovaním dodávok. Tým vysiela jasný signál, že momentálna politika znižovania ťažby má svoje hranice a že ďalšia stabilizácia cien musí prísť aj zo strany spotrebiteľského dopytu a rovnomernejšieho rozdelenia ťažobného zaťaženia medzi členmi.

ťažba ropy, žeriav
Pixabay

Dobrovoľné škrty majú skončiť do novembra

V súčasnosti OPEC+ stále znižuje ťažbu takmer o 5 miliónov bpd, pričom niektoré z týchto škrtov majú platiť až do konca roka 2026. Pôvodná dohoda z decembra minulého roka predpokladala, že dobrovoľné obmedzenia v objeme 2,2 milióna bpd budú rušené postupne až do septembra 2026. Avšak v apríli sa zoskupenie rozhodlo tento proces urýchliť.

Ak sa teda situácia s nedodržiavaním kvót nezmení, do novembra môže dôjsť k úplnému ukončeniu dobrovoľných škrtov. Táto možnosť však zvyšuje riziko prepadov cien na svetových trhoch, najmä ak sa dopyt po rope nezotaví v očakávanej miere.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP