V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Najnovší výskum evolučných biológov odhalil, že proces domestifikácie spôsobil podobnosť v morfologických znakoch medzi niektorými plemenami mačiek a psov. Hoci ide o dva odlišné živočíšne druhy, výskumníci pod vedením evolučnej biologičky Abby Grace Drakeovej zistili, že pri výbere plemien došlo k vytvoreniu vizuálne podobných znakov. To môže mať vážne dôsledky pre ich zdravý vývoj.

Drakeová a jej tím naskenovali celkovo 1 810 lebiek rôznych plemien mačiek, psov a ich divokých príbuzných. Výsledky ukázali, že niektoré plemená vykazujú zarážajúcu podobnosť v tvare lebky, predovšetkým v oblasti tvárovej časti. Kým v bežnej evolúcii platí princíp divergence – teda že sa druhy vyvíjajú rozdielnym smerom zo spoločného predka –, v tomto prípade ide o konvergenciu. Znamená to, že u nepríbuzných druhov sa pod vplyvom podobných vonkajších faktorov, najmä ľudského výberu, vyvinuli podobné znaky.

Roztomilosť má evolučný základ

Typickým príkladom sú perzské mačky a mopslíci. Oba druhy majú výrazne sploštené tváre a zaoblený tvar lebky. Podľa vedcov je to výsledok selektívneho šľachtenia, ktoré sa zameriavalo na „roztomilý“ vzhľad. Aby potvrdili svoju hypotézu, vedci analyzovali 3D skeny lebiek z múzeí, veterinárnych univerzít a digitálnych databáz. Porovnávali desiatky mačacích plemien s rôznymi tvarmi lebky a viac ako sto plemien psov.

Vedci zároveň poukazujú na to, že preferencia zaoblených čŕt a veľkých očí má svoj základ v ľudskej evolúcii. Tieto znaky – známe ako sociálne uvoľňovače – sú typické pre bábätká a spúšťajú u dospelých ľudí starostlivé správanie. Tento mechanizmus sa preniesol aj na domestifikované zvieratá. Tie, ktoré vizuálne pripomínajú mláďatá, získavajú viac pozornosti, starostlivosti a sú teda preferované pri šľachtení.

Pes a mačka.
Pexels

Britský výbor varuje pred pokračovaním šľachtenia

Táto „roztomilosť“ však nie je bez následkov. Vedci varujú, že zmenený tvar lebky môže viesť k množstvu zdravotných problémov. Patria sem ťažkosti s dýchaním, neurologické poruchy či komplikácie pri prirodzenom pôrode. Mnohé z týchto plemien musia rodiť pomocou cisárskeho rezu a trpia celoživotnými problémami, ktoré znižujú ich kvalitu života.

Na problém upozornil aj Výbor pre dobré životné podmienky zvierat pri vláde Spojeného kráľovstva. Ten poskytuje odborné poradenstvo a odporúča obmedziť ďalšie selektívne šľachtenie plemien s vysokým rizikom zdravotných ťažkostí. Cieľom je zabrániť zhoršovaniu súčasnej situácie a zabezpečiť, aby šľachtenie zvierat neuprednostňovalo estetiku pred zdravím.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP