V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spojené štáty americké plánujú výrazne zvýšiť dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy, uviedol v pondelok americký minister energetiky Chris Wright počas svojej návštevy vo Varšave, informuje TASR na základe správy portálu businesstimes. Podľa Wrighta budú dodávky z USA naďalej rásť „zmysluplným spôsobom“, pričom zdôraznil, že v súčasnosti prebieha množstvo dialógov o uzatváraní nových zmlúv na odber amerického LNG.

Toto oznámenie prichádza v čase, keď Európa hľadá stabilné a bezpečné zdroje energie po tom, čo sa v dôsledku geopolitického napätia a vojny na Ukrajine snaží minimalizovať závislosť od ruských dodávok. Zvýšené americké dodávky majú preto kľúčový význam pre energetickú bezpečnosť kontinentu a môžu výrazne prispieť k diverzifikácii zdrojov.

Viac dohôd na obzore

Wright naznačil, že očakáva nárast počtu dohôd o odbere amerického LNG v Európe, čo by mohlo viesť k ešte väčšiemu prepojeniu energetických trhov oboch strán Atlantiku. Zdôraznil, že rokovania medzi americkými producentmi a európskymi odberateľmi sú veľmi intenzívne a v pokročilom štádiu, čo naznačuje, že v blízkej budúcnosti by mohli byť oznámené nové kontrakty.

Americký LNG je vnímaný ako dôležitá alternatíva k tradičným zdrojom plynu a jeho význam v európskom energetickom mixe neustále rastie. Navyše, technologický pokrok v oblasti skvapalňovania a prepravy zemného plynu umožňuje Spojeným štátom flexibilne reagovať na meniace sa potreby globálneho trhu.

TASR/Milan Kapusta

Budúcnosť ruskej energie zostáva neistá

Na otázku o možnom návrate ruskej energie na európsky trh sa Wright jednoznačne nevyjadril. Zdôraznil však, že budúci vývoj v tejto oblasti bude vo veľkej miere závisieť od samotných Európanov. Tento postoj odráža opatrnosť, s ktorou Spojené štáty pristupujú k otázke energetickej politiky v súvislosti s Ruskom, a zároveň potvrdzuje, že Európa si bude musieť svoju energetickú budúcnosť do veľkej miery určovať sama.

Zvýšený export amerického LNG tak môže byť kľúčovým krokom v snahe zabezpečiť kontinente stabilné a dlhodobé dodávky energie v čase, keď sa hľadá cesta k väčšej energetickej nezávislosti a odolnosti voči geopolitickým otrasom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP