Čínskym lekárom sa podaril medicínsky zázrak, ktorý prináša nádej deťom s vážnym ochorením srdca. Dokázali úspešne implantovať najmenšie umelé srdce s magnetickou levitáciou sedemročnému chlapcovi, ktorému diagnostikovali zlyhávanie srdcia. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Najmenšie umelé srdce na svete

Sedemročný Jun Jun okrem toho má vzácnu krvnú skupinu, kvôli ktorej bolo prakticky nemožné nájsť vhodného darcu. Navyše sa uňho rozvinuli problémy s dýchaním a vysoké riziko infekcií, čo jeho stav ešte viac zhoršovalo. Po dohode s rodičmi sa lekári rozhodli implantovať špeciálne navrhnuté magneticky levitované umelé srdce. Prístroj s priemerom 2,9 cm a hmotnosťou 45 gramov je veľký asi ako vrchnák. Umelé srdce je tak najmenšie a najľahšie zariadenie svojho druhu na svete.

najmenšie umelé srdce
Facebook/China Science

Systém pracuje pri 1500 až 3600 otáčkach za minútu a jeho úlohou je zabezpečiť stabilný obeh krvi u malých pacientov s nízkou telesnou hmotnosťou. Funguje ako výkonný motor, ktorý umožňuje oslabeným srdcovým komorám odpočívať a zároveň udržuje životne dôležitý krvný obeh.

Operácia mladého Jun Juna trvala päť hodín. Podľa profesora Donga Nianguoa, chlapec na druhý deň sa spontánne nadýchol a  po piatich dňoch bol prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti. Profesor Dong zároveň doplnil, že po zákroku má malý pacient stabilné životné funkcie a vyhliadky na ďalšiu liečbu sú veľmi sľubné.

Nádej pre ďalších malých pacientov

Doterajšie umelé srdcia poskytovali len dočasnú podporu srdcovej funkcie a ich nevýhodou bolo, že často spôsobovali poškodenie ciev alebo boli primárne určené pre dospelých. Preto v roku 2021 nemocnica spojila sily so spoločnosťou Shenzhen Core Medical Technology Co. Ltd. a začala pracovať na vývoji tretej generácie magneticky levitovaného zariadenia špeciálne pre deti. Zariadenie tak nie je len zmenšeninou existujúceho, ale je od základov prispôsobené anatomickým a fyziologickým potrebám detských pacientov.

V oblasti pediatrického srdcového zlyhávania ide o prelom, pretože ročne je v Číne hospitalizovaných približne 40-tisíc detí a sedem až desať percent z nich potrebuje urgentnú transplantáciu. Napriek tomu sa však viac ako 90 % z nich dostane len na čakaciu listinu, pretože dostupnosť darcovských sŕdc je veľmi obmedzená. Nový magneticky levitovaný prístroj tak môže dočasne preklenúť obdobie najvážnejšej kritickosti a umožniť dieťaťu získať čas, či už na zotavenie vlastného srdca, alebo na prípadnú transplantáciu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP