V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Umelá inteligencia napreduje tak rýchlo, že už čoskoro môže radikálne zmeniť svet vývoja softvéru. Tvrdí to bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt, ktorý na konferencii AI+ Biotechnology vo Washingtone 10. apríla predniesol odvážne predpovede o budúcnosti technologického priemyslu. Na jeho slová upozornila agentúra TASS, pričom správu sprostredkovala aj TASR.

„Ako odvetvie sme presvedčení, že v priebehu nasledujúceho roka bude drvivá väčšina programátorov nahradená programátormi na báze umelej inteligencie,“ vyhlásil Schmidt počas svojho vystúpenia. Schmidt verí, že AI sa bude zlepšovať extrémne rýchlo a postupne prevezme úlohy, ktoré dnes zvládajú len tí najlepší odborníci. Už v roku 2025 majú AI modely zvládnuť zložité matematické úlohy, ktoré dnes riešia len špičkoví absolventi technických univerzít.

Autonómne systémy a samočinné zlepšovanie kódu

Podľa Schmidta má AI ešte ambicióznejšie vyhliadky v priebehu niekoľkých rokov. Do roku 2027 by sa mali systémy AI natoľko vyvinúť, že budú schopné samostatne zlepšovať vlastný kód a vývojové procesy bez nutnosti ľudského zásahu. Zmenilo by to nielen technologickú infraštruktúru, ale aj samotnú predstavu o úlohe programátora. AI by sa stala samou sebou riadeným vývojárom, schopným učiť sa z vlastných chýb a optimalizovať svoju prácu.

Schmidtove predpovede však nekončia len pri kóde. Podľa neho bude umelá inteligencia medzi rokmi 2028 až 2030 schopná konkurovať najlepším fyzikom, matematikom, ale aj spisovateľom a umelcom. Tvrdí, že AI modely dosiahnu úroveň, v ktorej nielen napodobnia ľudskú tvorbu, ale prinesú aj vlastné originálne nápady – a možno aj lepšie než ľudské.

robotická a ľudská ruka
Freepik

Superinteligencia bez kontroly?

Najambicióznejší míľnik podľa Schmidta predstavuje rok 2031, kedy by podľa neho mohla umelá inteligencia dosiahnuť tzv. úroveň „umelej superinteligencie“. Ide o štádium, v ktorom najpokročilejšie AI systémy nielenže prekonajú ľudské schopnosti, ale budú fungovať úplne autonómne a samy sa budú ďalej zlepšovať.

Zároveň však varuje pred vážnymi rizikami, ktoré takýto vývoj prináša. Podľa Schmidta svet stále nemá jednotné pravidlá na reguláciu AI, čo môže viesť k vážnym dôsledkom pre celé ľudstvo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP