V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Viac ako 40 % zbraní, ktoré dnes používajú ukrajinské ozbrojené sily na fronte, pochádza z domácej produkcie. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý zároveň potvrdil, že Ukrajina neustále zvyšuje objem vlastnej vojenskej výroby a aktuálne produkuje viac ako tisíc rôznych druhov zbraní, od delostreleckej munície až po raketové systémy dlhého doletu.

„Trend je stabilný. Ukrajina bude pokračovať v rozširovaní výroby zbraní na zabezpečenie svojej bezpečnosti – nezávisle a v spolupráci s partnermi,“ vyhlásil Zelenskyj. Zároveň zdôraznil, že vzhľadom na pokračujúce hrozby zo strany Ruska je kľúčové budovať silný a samostatný obranný priemysel, ktorý Ukrajine umožní udržať si technologickú prevahu.

Rozvoj domácej obrany je podľa neho strategickou prioritou, pričom dôraz sa kladie nielen na kvantitu, ale aj na inovatívne technologické riešenia, ktoré by mali znížiť závislosť Ukrajiny od zahraničnej pomoci v dlhodobom horizonte.

Laserové zbrane aj nové drony z ukrajinských dielní

Jedným z najvýraznejších projektov je Tryzub, prvý prototyp laserovej zbrane vyvinutý na Ukrajine. Systém, ktorý je zatiaľ vo fáze vývoja, dokáže zasiahnuť stacionárne vzdušné ciele a odborníci ho označujú za funkčný dôkaz koncepcie. Laserová zbraň vznikla priamo v bojových podmienkach, čo ukazuje schopnosť ukrajinských inžinierov pružne reagovať na požiadavky armády.

Do budúcnosti sa očakáva, že systém Tryzub získa pokročilejšie funkcie, ako je automatické sledovanie cieľov či vylepšené napájanie, čo by z neho mohlo urobiť plnohodnotnú súčasť protivzdušnej obrany.

YouTube/Screenshot/Thomas Ybh

Úderný dron Bars s dosahom 800 kilometrov

Medzi novinky z dielní ukrajinského priemyslu patrí aj bezpilotná strela Bars, zbraň stredného doletu s odhadovaným maximálnym dosahom až 800 kilometrov. Tento nový typ útočného dronu je výrobne nenáročný, vďaka cenovej dostupnosti a použitiu ukrajinských komponentov. Práve schopnosť produkovať účinné zbrane rýchlo a lacno predstavuje významnú výhodu v podmienkach prebiehajúceho konfliktu.

Bars by mohol doplniť paletu domácich bezpilotných systémov, ktoré Ukrajina čoraz častejšie nasadzuje na prieskumné aj útočné misie proti ruským cieľom, a to najmä na územiach mimo priamej bojovej línie.

Ukrajina tak v roku 2025 preukazuje, že jej obranný sektor sa rýchlo transformuje z tradičného modelu závislého na zahraničných dodávkach na inovatívne, domácky vyvíjané riešenia. Kombinácia výrobných kapacít, vývoja nových zbraní a spolupráce so západnými partnermi umožňuje krajine zvyšovať svoju obrannú autonómiu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP