V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký prezident Donald Trump opäť upriamil pozornosť na obchodný deficit Spojených štátov s Európskou úniou. Tentoraz zdôraznil, že predaj energie krajinám EÚ sa stane jedným z hlavných cieľov jeho administratívy. Svoje vyjadrenia poskytol v pondelok počas tlačovej konferencie v Bielom dome, kde vystúpil po boku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

„Európska únia k nám bola veľmi zlá,“ vyhlásil Trump. Ako dôvod uviedol, že európske krajiny podľa neho nenakupujú dostatok amerických produktov. Pripomenul, že USA disponujú najväčšími energetickými zásobami na svete a Európa by ich mala využiť.

„Máme viac energie ako ktorákoľvek krajina na svete. Budú musieť od nás kupovať energiu, pretože ju potrebujú. Môžu si ju od nás kúpiť, za jeden týždeň môžeme zraziť 350 miliárd dolárov,“ dodal Trump. Odkazoval tým na veľkosť obchodného deficitu medzi USA a Európskou úniou, ktorý dlhodobo kritizuje.

Clá ako nástroj obchodného tlaku

Trumpove výroky prichádzajú len pár dní po tom, čo Biela hora predstavila nový balík ciel, ktoré majú zmeniť pravidlá globálneho obchodu v prospech amerických producentov. Na dovoz tovaru z EÚ zaviedla administratíva clo vo výške 20 percent. Ešte tvrdšie opatrenia postihli Čínu, na ktorej výrobky uvalili 34-percentné clo.

Cieľom týchto krokov je podľa prezidenta zvýšiť domácu výrobu a motivovať zahraničných partnerov k vyššiemu odberu amerických výrobkov. Trump dlhodobo presadzuje stratégiu tzv. „America First“, ktorá má podporiť ekonomiku USA a jej obchodnú bilanciu.

Trump
Flickr

Energetika ako strategický nástroj

Spojené štáty sa v posledných rokoch stali lídrom v produkcii ropy a zemného plynu, najmä vďaka technológii frakovania. Trump chce túto energetickú silu pretaviť do konkrétnych obchodných výhod. Ak by sa podarilo zvýšiť vývoz energií do Európy, mohlo by to pomôcť nielen znížiť obchodný deficit, ale aj posilniť geopolitickú pozíciu Spojených štátov v regióne, ktorý je závislý najmä od dodávok z Ruska a Blízkeho východu.

Trumpove slová tak opäť naznačujú tvrdú líniu voči obchodným partnerom, no zároveň otvárajú možnosť bližšej spolupráce, ak EÚ pristúpi na nákup amerických energetických surovín. V najbližších mesiacoch bude zrejmé, či EÚ na túto ponuku zareaguje, alebo naopak, príde s vlastnými protiopatreniami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP