Vedcom sa podarilo po prvý raz pozorovať sústavu dvoch bielych trpaslíkov, ktoré s istotou v budúcnosti vybuchnú ako tzv. supernova typu Ia, ktoré predstavujú jeden z najdôležitejších kozmických ukazovateľov vzdialenosti. Objav je významným potvrdením dlhoročnej teórie o tom, že práve binárne systémy bielych trpaslíkov sú hlavnými „prekurzormi“ týchto kozmických explózií. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Hviezdna predpoveď potvrdená

Systém s názvom WDJ181058.67+311940.94 sa nachádza iba 150 svetelných rokov od Zeme a pozostáva z dvoch extrémne hustých pozostatkov hviezd známych ako biele trpaslíky. Ich kombinovaná hmotnosť je na úrovni 1,56-násoboku hmotnosti Slnka, čo presahuje tzv. Chandrasekharovu medzu, teda fyzikálnu hranicu, po ktorej prekročení sa biely trpaslík stáva nestabilným a vedie ku kolapsu. Vedci očakávajú, že sa tieto hviezdy spoja a explodujú asi o 23 miliárd rokov.

Munday et al., Nat. Astron., 2025

Supernovy typu Ia sú doposiaľ najlepšie zmapovaný a preštudovaný typ supernov, ktorý okrem iného napomohol k objavu temnej energie. Supernovy Ia sú tiež známe aj ako „štandardné sviečky“ (standard candles) a využívajú sa na meranie vzdialeností vo vesmíre.

Navyše, počas ich explózií sa do priestoru uvoľňujú ťažké prvky, ktoré prispievajú k chemickej evolúcii galaxií a tvorbe nových hviezdnych systémov.

Doteraz však chýbal priamy dôkaz, že práve systémy dvoch bielych trpaslíkov sú zodpovedné za tieto explózie. Objav systému WDJ181058.67+311940.94 je prvým prípadom, kde sa jednoznačne potvrdilo, že k takejto supernove dôjde v časovom rámci porovnateľnom s vekom samotného vesmíru.

Objav, ktorý mení hru

Podľa astrofyzika Jamesa Mundaya z Univerzity vo Warwicku tento objav dokazuje, že podobných systémov môže byť v našej galaxii omnoho viac. Ich vzdialenosť len 1/60 vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom naznačuje, že podmienky na vznik supernovy typu Ia nie sú až také výnimočné, ako sa doteraz predpokladalo.

Nicole Reindl

Hoci k výbuchu dôjde až za miliardy rokov, táto „kozmická bomba“ v našom galaktickom susedstve nie je hrozbou pre Zem. Naopak, je to dar pre vedu: „prvý jasný dôkaz o tom, ako vznikajú tieto mimoriadne dôležité explózie.“

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP