V dnešnom svete sme zahltení rôznymi druhmi reklám, ktoré sa vyskytujú úplne všade – billboardy, rôzne pútače, plagáty vidíme na každom kroku a neostalo to len na zemi. Reklamu nájdeme dokonca aj na oblohe, keď lietadlá ťahajú za sebou transparenty. Reklamný smog sa stal súčasťou našich životov a rastúcou komercializáciou prichádza nová príležitosť pre inzerentov a zároveň problém pre odborníkov aj verejnosť.

Astronómovia varujú pred hrozbou obrovských svetelných billboardov na obežnej dráhe a vyzývajú na globálny zákaz, kým sa situácia nevymkne z pod kontroly. Na tému upozornil portál Gizmodo.

Americká astronomická spoločnosť vo svojom stanovisku upozorňuje na nebezpečenstvá spojené s vesmírnou komerčnou činnosťou, ako sú negatívne dôsledky masového vypúšťania satelitov, ale aj potencionálne problémy spojené s reklamnými panelmi, ktoré by boli viditeľné zo zeme.

Reklama CocaColy z vesmíru
Facebook/StartRocket

Obloha patrí všetkým

Podľa astronómov by vesmírna reklama mohla nenávratne poškodiť skúmanie vesmíru, pretože by osvetlené objekty na obežnej dráhe mohli rušiť teleskopické pozorovania a zvýšiť úroveň svetelného smogu.

„Americká astronomická spoločnosť zastáva názor, že rušivá vesmírna reklama by mala byť zakázaná príslušným medzinárodným dohovorom, zmluvou alebo zákonom,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Spojené štáty už zaviedli zákaz vypúšťania reklám do vesmíru zo svojho územia, avšak iné krajiny takéto projekty ešte môžu schváliť. Podľa odborníkov je preto potrebné schváliť zákaz na globálnej úrovni.

„Obloha patrí všetkým a musí byť chránená pre všetkých ľudí teraz aj v budúcnosti,“ uviedol James Lowenthal, astronóm a člen výboru COMPASSE.

Niektoré spoločnosti, najmä v Rusku už prejavili záujem o vesmírnu reklamu. AvantSpace uviedla 3U cubesat, ktorý sa mal pohybovať po obežnej dráhe a pomocou laserov vytvárať logá či iné obrazy, ktoré by slúžili na reklamné účely. Ruský startup StartRocket spolu s ruskou dcérskou spoločnosťou PepsiCo chceli vesmírnou reklamou propagovať energetický nápoj.

Na premietanie by sa využili malé satelity s reflexnými plachtami vo veľkosti 9,4 metrov, ktoré by premietali logá alebo nápisy. Našťastie tento projekt nebol zrealizovaný po rozsiahlej kritike zo strany odborníkov, aj verejnosti.

Vesmírna reklama by ešte viac zhoršila svetelný smog, ktorý už teraz komplikuje pozorovanie vesmíru. Astronómovia musia bojovať so stopami satelitov, ktoré zasahujú do astronomických snímok.

„Pre ľudí vo všeobecnosti by strata prirodzene tmavej, nedotknutej oblohy pre vesmírne billboardy bola hlboká a zničujúca,“ vyhlásil Lowenthal a dodal, že žiadna súkromná spoločnosť nemá morálne právo ohroziť kultúrny a vedecký význam oblohy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP