Od objavu gravitačných vĺn v roku 2015 sa astronómia posunula do novej éry. Kým dovtedy boli všetky pozorovania a komunikácia závislé od elektromagnetického spektra, gravitačné vlny predstavujú úplne nový spôsob prenosu informácií. Mohli by sa stať alternatívou k rádiovým signálom, ktoré sú citlivé na rušenie a strácajú silu na veľké vzdialenosti.

Vedci Houtianfu Wang a Ozgur B. Akan z Univerzity v Cambridge v novej štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv skúmajú potenciál gravitačných vĺn v komunikácii. Tvrdia, že gravitačné signály sú menej náchylné na rušenie, prenášajú sa cez prekážky a nestrácajú silu ani na obrovské vzdialenosti, čo z nich robí ideálne médium pre medzi hviezdnu komunikáciu. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Výzvy generovania a detekcie gravitačných signálov

Hlavným dôvodom, prečo sú gravitačné vlny tak atraktívne, je ich schopnosť udržiavať konzistentnú kvalitu signálu aj na extrémne veľké vzdialenosti. V porovnaní s elektromagnetickými vlnami nestrácajú energiu tak rýchlo a neovplyvňujú ich faktory ako atmosférické rušenie alebo slnečná aktivita.

Midjourney/Úprava redakcie

Napriek týmto výhodám stojí vedecká komunita pred veľkou výzvou – ako gravitačné vlny generovať a detegovať. Zatiaľ sa podarilo zachytiť iba tie, ktoré vznikli pri zrážkach supermasívnych čiernych dier alebo neutrónových hviezd. Vedci navrhujú viacero možností na ich umelé generovanie, napríklad rotujúce hmotné objekty, piezoelektrické kryštály, supravodivé materiály či dokonca častice tmavej hmoty.

Jedným z najväčších problémov je aj modulácia signálu. V bežnej komunikácii sa využívajú metódy ako amplitúdová (AM) alebo frekvenčná modulácia (FM). Ako však prenášať informácie prostredníctvom gravitačných vĺn? Jednou z hypotéz je využitie temnej hmoty, no keďže jej presná povaha zostáva záhadou, táto metóda zatiaľ ostáva v teoretickej rovine.

Budúcnosť gravitačnej komunikácie

Aj keď sa môže zdať, že gravitačná komunikácia je v súčasnosti len utópiou, vedci ju nepovažujú za nemožnú. História ukazuje, že mnohé technologické objavy, ktoré kedysi patrili do ríše sci-fi, sa nakoniec stali realitou. Výskumníci ako Wang a Akan preto zdôrazňujú dôležitosť ďalších experimentov a vývoja citlivejších detektorov, ktoré by dokázali zachytiť umelo generované gravitačné vlny.

Mark Myers, ARC Centre of Excellence for Gravitational Wave Discovery (OzGrav)

Ak sa tieto prekážky podarí prekonať, gravitačná komunikácia by mohla priniesť revolúciu v medzi hviezdnej komunikácii. Signály by mohli spoľahlivo cestovať medzi hviezdnymi sústavami bez degradácie, čo by mohlo byť kľúčové pre budúce misie do hlbokého vesmíru. Hoci sa praktická aplikácia gravitačných vĺn na komunikáciu ešte môže zdať vzdialená, vedci veria, že je len otázkou času, kedy sa teória začne meniť na realitu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP