V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenská ekonomika na začiatku roka 2025 čelí rastúcim tlakom v dôsledku nových konsolidačných opatrení vlády. Zásadnou zmenou, ktorá ovplyvnila mnohé domácnosti, je zvýšenie základnej sadzby DPH z 20 % na 23 %, čo spôsobilo nárast cien naprieč všetkými segmentmi. Podľa prieskumu agentúry SCIO negatívne vníma toto opatrenie až 65 % respondentov, pričom celkové konsolidačné kroky vlády kritizuje až 73 % Slovákov.

Okrem rastúcich cien sužuje obyvateľov aj ekonomická neistota a nejasná komunikácia vlády, ktorá podľa 66 % oslovených respondentov neposkytuje dostatočne zrozumiteľné informácie o svojich opatreniach.

Zvyšovanie životných nákladov ako celospoločenský problém

Zvýšenie DPH, zavedenie transakčnej dane a vyššie poplatky, ako napríklad zdražené diaľničné známky, zásadne ovplyvnili výdavky domácností. Tieto faktory prispievajú k obavám mnohých Slovákov, ktorí majú čoraz viac problémov s plánovaním svojich rodinných rozpočtov. „V domácnostiach prevláda ekonomická neistota,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Finax Juraj Hrbatý.

Podľa neho sa očakávaný nárast životných nákladov stal jednou z najväčších výziev, ktorej čelia slovenské domácnosti. Zvyšujúce sa výdavky na každodenné potreby a poplatky vytvárajú tlak nielen na nízkopríjmové skupiny, ale ovplyvňujú aj strednú triedu, ktorá tradične patrila medzi finančne stabilnejšie vrstvy.

Juraj Hrbatý zo spoločnosti Finax upozorňuje na význam investovania ako jedného z hlavných nástrojov ochrany pred rastúcimi nákladmi. Tvrdí, že pravidelné a dobre rozložené investície môžu pomôcť domácnostiam nielen zvládnuť finančné výzvy, ale aj dlhodobo budovať majetok. „Investovanie je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa postarať o svoju finančnú budúcnosť, rozložiť riziká a dosiahnuť dlhodobé ciele,“ vysvetľuje Hrbatý.

Pixabay

Slovenské domácnosti hľadajú riešenia

Nárast DPH a s ním spojené zdraženie sa stávajú témou širokej verejnosti, pričom mnohí Slováci zvažujú, ako sa lepšie finančne zabezpečiť. Experti odporúčajú napríklad efektívne hospodárenie s financiami a elimináciu zbytočných nákupov. Taktiež prehľad o mesačných príjmoch a výdavkoch umožňuje domácnostiam lepšie spravovať svoje financie. Diverzifikované investičné stratégie môžu pomôcť čeliť inflácii a vytvárať finančný vankúš pre budúcnosť.

Okrem samotných konsolidačných opatrení je na Slovensku čoraz väčší dôraz kladený na kvalitu vládnej komunikácie. Až dve tretiny respondentov (66 %) sa vyjadrili, že vláda nekomunikuje svoje kroky dostatočne jasne a zrozumiteľne. Táto nejasnosť zhoršuje dôveru verejnosti, ktorá má často pocit, že jej nie sú poskytované všetky relevantné informácie o dôvodoch a očakávaných dopadoch týchto opatrení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú