Google oznámil, že nebude dodržiavať pripravovaný zákon Európskej únie ohľadne overovania faktov. Podľa uniknutého listu pre Európsku komisiu spoločnosť nepridá fact-checking do svojich služieb, ako je Google vyhľadávanie či YouTube. Taktiež odmieta používať údaje z overovania faktov pri hodnotení alebo odstraňovaní obsahu. O téme informoval portál Engadget.

Zákon únie o dezinformáciách

Nový zákon Európskej únie vychádza z dobrovoľníckeho Kódexu postupov na boj proti dezinformáciám. Dobrovoľné štandardy sa čoskoro stanú záväznými pre všetky technologické spoločnosti, ktoré pôsobia v štátoch Európskej únie. Kódex by od spoločností vyžadoval, aby do vyhľadávania na Google a YouTube integrovala fact-checking.

Podľa listu, ktorý zverejnil portál Axios, prezident pre globálne záležitosti Google, Kent Walker v liste vysvetľuje, že overovanie faktov „jednoducho nie je vhodné ani efektívne“ pre služby spoločnosti Google. Spoločnosť sa snaží obhájiť svoje už existujúce stratégie moderovania obsahu a odvoláva sa na výsledky z minuloročných „bezprecedentných globálnych volieb“.

Vyhľadávanie na Google
Unsplash

Google síce neintegroval službu fact-checking do svojich pravidiel moderovania obsahu, ale investoval do vytvorenia európskej databázy na overovanie faktov pred nedávnymi voľbami EÚ.

Fact-checkingu sa vzdávajú viaceré spoločnosti

Walker tiež uviedol, že spoločnosť zaviedla alternatívne nástroje, napríklad funkcia na YouTube umožňuje používateľom pridávať kontextové poznámky k videám. Google tvrdí, že to má významný potenciál a funkciu prirovnáva ku komunitným poznámkam, ktoré poznáme zo sociálnej sieti X (Twitter) a ktorú po novom zaviedla aj spoločnosť Meta. Spoločnosť zrušila Fact-checking, pretože systém bol podľa Zuckerberga politicky zaujatý a cenzuroval.

Google naznačil, že bude pokračovať v investovaní do technológii na moderovanie obsahu. Spomenul aj nástroj Synth ID, ktorý pridáva vodoznak do obsahu, ktorý je generovaný umelou inteligenciou a ďalšie mechanizmy.

Otázkou ostáva, ako na oznámenie Google zareaguje Európska únia, či rozhodnutie spoločnosti bude akceptovať alebo udelí ultimátum či sankcie. Google sa tak stáva ďalšou spoločnosťou, ktorá odmieta fact-checking a teda boj proti dezinformáciám a zaujímavosťou je tiež načasovanie. V dobe dezinformácií a rozmachu AI sa spoločnosti spoliehajú len na komunitné poznámky. Otázne tiež je, aký to bude mať reálny dopad na sociálne siete a či sa zvýšia aj dezinformácie.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú