Už o pár dní nadobudne platnosť rozhodnutia Najvyššieho súdu, čo spôsobí, že čínska platforma TikTok bude v Spojených štátoch zakázaná. Americkí používatelia si namiesto TikToku našli náhradu, ktorá je ale v čínštine a tak sa medzi Američanmi rozmáha nový trend. Duolingo zaznamenalo 216 % nárast nových používateľov, ktorí sa učia mandarínsku čínštinu. O téme informoval portál TechCrunch.

Masový presun na RedNote

Podľa nového zákona má byť TikTok odstránený z amerických obchodov s aplikáciami a jeho používanie zablokované. Zákaz sa dá obísť použitím VPN. Vládni predstavitelia označili čínsky TikTok ako bezpečnostnú hrozbu a rozhodnutie súdu nadobudne platnosť už 19. januára.

Mnohí Američania však namiesto obchádzania zákona sa začali masovo presúvať na ďalšiu platformu, taktiež čínsku – Xiaohongshu, známejší ako RedNote. Problémom je však jazyková bariéra. Aplikácia sídli v Šanghaji, je predovšetkým určená pre čínske publikum a tak je predvoleným jazykom aplikácie mandarínska čínština. Američania namiesto toho, aby si hľadali adekvátnu náhradu v anglickom jazyku sa začali hromadne učiť čínštinu.

Ako informuje Reuters, čínska aplikácia RedNote zaznamenala približne 3,4 milióna aktívnych používateľov denne na zariadeniach iOS a Android.

Čínština dominuje

Platforma Duolingo zaznamenala enormný nárast nových používateľov, ktorí si zvolili mandarínsku angličtinu. Nárast je o neuveriteľných 216 %, oproti minulému roku a skok nastal v polovici januára. V prieskume Duolinga „Ako ste sa o nás dozvedeli“ noví používatelia uvádzajú, že hlavným dôvodom, prečo si aplikáciu stiahli je práve TikTok.

Záujem o čínštinu sa prejavil aj v rebríčkoch aplikácií. Podľa údajov analytickej spoločnosti Appfigures aplikácia zaznamenala v USA už v januári nárast v obchodoch App Store a Google Play o 36 %. Pred týždňom sa populárna aplikácia nachádzala na 40. mieste medzi aplikáciami, mimo hier. Dnes sa nachádza na 22. mieste v celkovom rebríčku a na 20. mieste medzi aplikáciami.

rednote app store
App Store/RedNote

Vlny záujmu o čínštinu podchytila aj samotná platforma Duolingo, ktorá na TikTok začala uverejňovať videá pre „TikTok utečencov“. Zelená sova, ktorá je maskotom aplikácie sa chystá do Číny, pričom video sprevádzajú textu o tom, že používatelia sa naučia jazyk, než by stratili sociálnu platformu.

Hoci vláda TikTok berie ako bezpečnostnú hrozbu kvôli zhromažďovaniu osobných údajov, ukazuje sa, že používateľom na tom až tak veľmi nezáleží. Čínska vláda však hľadá ešte riešenia, ako sa zákazu vyhnúť. Jednou z možností je, že TikTok US kúpi Elon Musk. Zatiaľ však nie sú známe žiadne podrobnosti.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP