Bezpečnostné diery sú „pozvánkou“ pre kyberzločincov. Ak napadnú túto inštitúciu, môžu ťa vydierať
Slovenský Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) sa stal terčom rozsiahleho kybernetického útoku, ktorý spôsobil prerušenie činnosti katastrálnych úradov a znemožnil prístup ku kľúčovým službám.
V posledných dňoch sa otvorilo niekoľko katastrálnych odborov, tie však fungujú len vo veľmi obmedzenom režime. Postupná obnova činnosti katastra sa očakáva v najbližších dňoch, no niektorí odborníci varujú, že úplné zotavenie systémov môže trvať dlhšie.
Ďalšie zlyhanie katastra
Prečo zotavenie tak dlho trvá a o čom táto skutočnosť hovorí zatiaľ nikto nevie. Nechce o tom dokonca špekulovať ani etický hacker a CEO spoločnosti Citadelo Tomáš Zaťko.
„Toto by mal povedať ÚGKK. To, že nekomunikuje, tutlá a zahmlieva, je po zlyhaní na poli kybernetickej bezpečnosti ďalším zlyhaním – tentokrát v krízovej komunikácii. Ľudia sa boja o svoje vlastnícke práva. Boja sa že teraz prídu o svoje nehnuteľnosti. Kataster hovorí, že sa toho báť nemusia – a v tom má takmer určite pravdu. Lenže ľuďom je to ťažké uveriť, keď im to hovorí človek, či úrad, ktorý už preukázal jedno zlyhanie a práve preukazuje druhé – komunikačné,“ hovorí pre Fontech T. Zaťko.
V prípade vyvodzovania zodpovednosti v takýchto prípadoch zákon hovorí jasne. Za kybernetickú bezpečnosť je zodpovedný štatutár. Súčasťou výkonu štatutárov, čiže riaditeľov alebo predsedov, by mala byť základná znalosť princípov a zároveň aj vedomosti, čo delegovať a ako.
„Podľa Zákona o kybernetickej bezpečnosti má mať každý povinný subjekt manažéra kybernetickej bezpečnosti. Ten navrhuje presadzovanie bezpečnostných opatrení štatutárovi. Zodpovednosť je však neprenosná,“ hovorí T. Zaťko.
Nad tým všetkým vykonáva dohľad Národný bezpečnostný úrad SR (NBÚ), ktorý má aj sankčné a kontrolné právomoci. Ak inštitúcia poruší zákon, NBÚ môže nariadiť nápravu alebo udeliť pokuty. Na vnútornej úrovni môže dôjsť k disciplinárnym konaniam alebo odvolaniam z funkcie. Trestnoprávna zodpovednosť je však už téma pre právnikov a orgány činné v trestnom konaní.
Aj napriek tomu, že kataster o detailoch útoku neinformuje, je známe, že v systémoch katastra boli bezpečnostné diery. „Je takmer isté, že rozumný audítor kybernetickej bezpečnosti takéto problémy musel odhaliť a zapísať do auditnej správy. To zároveň hovorím s tým, že som auditnú správu z katastra nevidel,“ tvrdí T. Zaťko.
Veľký problém menom NCZI
Cieľmi kybernetických útokov sú všetky firmy, inštitúcie a organizácie, pričom každá má svoje silné a slabé miesta. „Každá informácia o zraniteľnosti, alebo nedostatočnej odolnosti inštitúcie je zároveň pozvánka pre kyberútočníkov,“ hovorí T. Zaťko.
Správa o kybernetickej bezpečnosti v Slovenskej republike z minulého roka hovorí o takzvanom stave súladu, či kde majú inštitúcie „väčší alebo menší“ poriadok v povinných opatreniach kybernetickej bezpečnosti. T. Zaťko tvrdí, že vynikajúce hodnotenie mal sektor energetiky a bankovníctva. Nikoho azda neprekvapí, že verejný sektor skončil s mierou súladu 47 % na predposlednom mieste a za ním je už iba zdravotníctvo.
Ďalší hackerský útok by mohol mať ďaleko väčšie následky. Všetko však závisí od zvoleného cieľa hackerov. Veľkým problémom by mohli byť ministerstvá, Úrad na ochranu osobných údajov či napríklad Národné centrum zdravotníckych informácií SR (NCZI).
„NCZI by bol veľkým problémom nielen pri verzii ransomvéru, ktorá dáta zašifruje a tým znefunkční bežnú prevádzku. Ešte horší by bol variant, ktorý údaje skopíruje a bude hroziť ich zverejnením. Útočníci potom môžu vydierať postihnutú organizáciu, aj ľudí, ktorých údaje majú,“ vysvetľuje T. Zaťko. Ransomvérové gangy túto verziu nátlaku zvyknú využívať, pričom zvlášť citlivé je to práve pri medicínskych informáciách.
Na otázku, ktoré inštitúcie na Slovensku sú dnes najviac ohrozené najpresnejšie odpovedajú auditné správy z konkrétnych organizácií, no tie nie sú verejné. Podľa T. Zaťka však vždy závisí od motivácie útočníka. Ak ide o ransomvérové gangy, ktoré sú primárne motivované finančným ziskom, často si vyberajú obete, kde očakávajú vysokú šancu zaplatenia výkupného.
„Ak ide o štátom sponzorovaných hackerov, tí môžu útočiť na inštitúcie zamerané na zahraničnú politiku, obranu, energetiku alebo iné strategické sektory, a to buď s cieľom viditeľne narušiť ich prevádzku, alebo dlhodobo a nenápadne získavať citlivé informácie,“ vysvetľuje T. Zaťko.
Najviac kybernetických bezpečnostných incidentov v roku 2023 bolo hlásených zo sektorov verejná správa, bankovníctvo a zdravotníctvo. Podľa T. Zaťka je veľká pravdpodobnosť, že mnohé firmy či organizácie bezpečnostné incidenty ani nehlásia, ak im to priamo neprikazuje zákon. V tejto správe NBÚ rovnako uvádza, že organizácie často zlyhávajú pri monitoringu a riadení zraniteľností, na základe čoho nie sú schopné reagovať na prípadné hrozby v adekvátnom čase.
Vo všeobecných nedostatkoch úrad upozorňuje, že sa zanedbáva údržba zastaraných a výrobcom nepodporovaných zariadení, pretože predstavujú vysoké finančné a personálne zaťaženie. Následkom je nedostatočné riadenia aktualizácií alebo adekvátneho znižovania ohrozenia.
Potrebné sú riešenia a investície
Podľa reportov firiem zameraných na kybernetickú bezpečnosť, dlhodobo sú cieľmi kybernetických útokov verejná správa, zdravotníctvo a finančný sektor. Treba však rozlišovať útok a samotný kybernetický incident. Organizácie s vysokou kyberodolnosťou totiž dokážu útokom odolať a eliminovať ich.
Ak by útoky cielili na odvetvia ako zdravotníctvo, doprava či energetika, reálne hrozí riziko narušenia kritickej infraštruktúry. „Medzi najznámejšie príklady kybernetického útoku na kritickú infraštruktúru patria útoky z decembra 2015 a decembra 2016 na ukrajinskú rozvodnú sieť elektriny. Tie sú spájané s hackerskou skupinou Sandworm a tá zase s ruskou tajnou službou GRU,“ hovorí T. Zaťko.
V menšej miere máme skúsenosť aj na Slovensku. V roku 2017 sa napríklad udial ransomvérový útok na nemocnicu v Nitre. Útok na kataster je však na Slovensku najdrsnejší a najzásadnejší. Väčší incident v oblasti kybernetickej bezpečnosti tu ešte nebol.
Rozdiely v úrovni bezpečnosti sú obrovské od organizácie ku organizácii. Toto platí v každej krajine. Slovensko sa však nachádza v čase konsolidačných opatrení a investície do kybernetickej bezpečnosti rozhodne nie sú nízke. Podľa odborníka je však implementácia kyberbezpečnostných riešení nevyhnutná aj v čase, keď má štát ambíciu šetriť.
„Dajú sa robiť rýchle a efektívne kroky, ako je uplatnenie technológií, využívanie služieb strediska bezpečnostných operácií – SOC, či testy odolnosti. Posilnenie bezpečnosti je však dlhodobý proces,“ dodáva T. Zaťko.
Niektoré opatrenia sa dajú urobiť veľmi rýchlo. Dlhodobo udržateľná kybernetická bezpečnosť si ale vyžaduje systematický prístup, pravidelné testovanie a priebežné zlepšovanie. Je to neustály proces, pretože hrozby sa vyvíjajú a v kybernetickej bezpečnosti neexistuje statický cieľový stav.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Máš doma staré konzoly a elektroniku? Slováci majú unikátnu možnosť sa jej zbaviť a zarobiť stovky eur
Konsolidácia po slovensky. Policajti dostanú „herné“ počítače za 4500 €, cena nedáva žiaden zmysel
Majstrovstvá sveta v hokeji sú tu. Takto si zápasy Slovenska pozrieš úplne zadarmo (+ROZPIS)
AKTUÁLNE: Jedna z najdôležitejších služieb Slovákov hlási masívny výpadok, nefunguje nič
Zabudni na elektrickú kolobežku. Táto alternatíva je omnoho praktickejšia a stojí len o trochu viac
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Mozgová hmla či výpadky pamäti: Príznaky menopauzy môžu byť tichým varovaním pred zákernou chorobou
Veľký požiar na východnom Slovensku. Hasiči zachraňujú pred ohňom domy
Pohoda 2025 odhalila ďalšie veľké meno. Na letisku v Trenčíne vystúpi hudobná ikona
Polícia pátra po mužovi, ktorý zneužil ženu v masážnom salóne. Môže ísť o cudzinca
Víťazkou prestížnej súťaže je druhýkrát po sebe žena: Slovenka Martina porazila viac ako 200 súťažiacich
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Ľudstvo konečne dostane nevyčerpateľný zdroj energie. Len časť z neho dá elektrinu na milióny rokov
- Európska veľmoc extrémne zbrojí. Jej územie budú chrániť autonómne roboty
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
- Sovietom vybuchovali reaktory, americké nevedeli plávať. Príbeh, ako Rusi pomocou USA zabili najväčšiu jadrovú ponorku
- Európska veľmoc extrémne zbrojí. Jej územie budú chrániť autonómne roboty
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- ČERNÁK pobláznil Slovákov. Netflix však ponúka ešte niečo omnoho lepšie
- Našli artefakt starý 80 000 rokov. Odhalil, že o minulosti ľudstva sme sa totálne mýlili
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
- Robí si na ňu zálusk NATO aj Ukrajina. Sused Ruska má novú kamikadze zbraň na obranu štátu
Zlato kleslo najprudšie za posledné týždne. Môže za to dohoda medzi USA a Čínou
Koniec éry inkluzívnych programov v korporáciách? Toto nikto nečakal
Spolupráca cez oceán. EÚ a Japonsko sa zameriavajú na digitálnu suverenitu
Banka vstupuje do AI. Slovenská sporiteľňa chce zodpovedné inovácie
Slovenská veda naberá výkon. Nový superpočítač Perun zmení výskum aj AI
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Mozgová hmla či výpadky pamäti: Príznaky menopauzy môžu byť tichým varovaním pred zákernou chorobou
Veľký požiar na východnom Slovensku. Hasiči zachraňujú pred ohňom domy
Pohoda 2025 odhalila ďalšie veľké meno. Na letisku v Trenčíne vystúpi hudobná ikona
Polícia pátra po mužovi, ktorý zneužil ženu v masážnom salóne. Môže ísť o cudzinca
Víťazkou prestížnej súťaže je druhýkrát po sebe žena: Slovenka Martina porazila viac ako 200 súťažiacich
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené