S narastajúcou prítomnosťou umelej inteligencie v produktoch spoločnosti Meta sa WhatsApp pripravuje na zmenu, ktorú mnohí používatelia môžu vnímať skôr ako neželanú záťaž. Meta totiž plánuje zaviesť novú kartu venovanú AI chatbotom priamo do používateľského rozhrania aplikácie.

Meta už svoju AI „asistenciu“ zaviedla do aplikácií, ako sú Facebook, Messenger a Instagram, a teraz je na rade WhatsApp. Hlavnou výhradou mnohých používateľov voči Meta AI je fakt, že nejde o voliteľnú funkciu. Kým AI modely ako ChatGPT, Google Gemini či Microsoft Copilot sú integrované do produktov nenápadne a na základe rozhodnutia používateľa, Meta AI sa tlačí do popredia bez možnosti jej deaktivácie. O téme informoval portál BGR.

Meta AI dostane ďalšia aplikácia

Na rozdiel od funkcií, ktoré by mohli zlepšiť používateľské skúsenosti alebo aplikáciu obohatiť, ako napríklad lepšie šifrovanie či jednoduchšia synchronizácia medzi platformami, pridanie AI chatbotov v podobe novej karty mnohým pripadá ako zbytočné zahltenie užívateľského rozhrania.

V beta verzii WhatsApp pre Android bola objavená nová karta AI, ktorá má nahradiť existujúcu kartu „Komunity“ (Communities). Nová sekcia „AI“ má obsahovať rôznych chatbotov, vrátane modelov tretích strán, zameraných na rôzne témy a služby. Tieto chatboty by mohli poskytovať pomoc s otázkami, vytvárať obsah, viesť diskusie alebo reagovať na špecifické potreby používateľov.

Mnohí užívatelia považujú integráciu AI chatbotov za nevhodné rozšírenie. WhatsApp je pre väčšinu primárne komunikačnou platformou, na ktorej sú závislé osobné, rodinné či pracovné interakcie. Pridanie dedikovanej AI sekcie by mohlo odkloniť aplikáciu od jej základného účelu a spôsobiť, že rozhranie bude neprehľadné a preplnené.

Prispôsobenie AI chatbotov

Podľa ďalších náznakov Meta taktiež pracuje na funkcii, ktorá by používateľom umožnila vytvárať si vlastných AI chatbotov priamo v aplikácii. Tento proces by mal byť podobný tomu, čo Meta už ponúka na Instagrame.

Možnosť vytvárať si chatboty prispôsobené konkrétnym potrebám alebo štýlu konverzácie. Hoci táto funkcionalita môže osloviť určitých nadšencov technológií, jej širší dopad môže byť problematický.

Zavedenie AI chatbotov do WhatsApp so sebou nesie riziká. Niektoré personalizované chatboty môžu byť škodlivé, zvlášť ak sú zle navrhnuté alebo zneužité. Okrem toho je Meta čoraz viac kritizovaná za svoje nedostatočné moderovanie obsahu, takže otázka, ako budú tieto chatboti monitorovaní, je stále nezodpovedaná.

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP