Rusko tvrdí, že vyvinulo novú mRNA vakcínu proti rakovine, ktorá by mala byť podľa štátnej agentúry TASS dostupná pre verejnosť začiatkom roka 2025. Ako uviedol Andrey Kaprin, generálny riaditeľ Centra lekárskeho výskumu rádiológie Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie, očkovanie bude pacientom poskytované úplne zadarmo. Na tému upozornil portál The Economic Times.

Podľa Alexandra Gintsburga, riaditeľa Národného výskumného centra epidemiológie a mikrobiológie Gamaleya, preklinické skúšky ukázali, že vakcína dokáže spomaliť rast nádorov a zabrániť ich šíreniu. „Preklinické skúšky vakcíny preukázali, že potláča vývoj nádorov a potenciálne metastázy,“ uviedol Gintsburg.

Už začiatkom tohto roka prezident Vladimír Putin naznačil významný pokrok v oblasti vývoja rakovinových vakcín. Svet však stále váha a pochybuje o pravdivosti týchto informácií. Viacerí totiž tvrdia, že ide len o súčasť ruskej propagandy.

Umelá inteligencia ako urýchľovač

Gintsburg tiež zdôraznil, že umelá inteligencia by mohla významne urýchliť proces vytvárania personalizovaných mRNA vakcín na mieru. „Dnes trvá vyvinúť personalizovanú vakcínu pomerne dlho, pretože je potrebné použiť zložité matematické modely na výpočet, ako by mala vakcína vyzerať,“ vysvetlil Gintsburg. Umelá inteligencia by však mohla tento proces skrátiť na približne pol hodiny až hodinu.

Za týmto účelom sa Rusko spolieha na expertízu Ivannikovho inštitútu, ktorý využíva výpočtové metódy neurónových sietí. Tento prístup sľubuje dramatické zrýchlenie vývoja personalizovaných rakovinových vakcín.

AI medicína rádiológia
Bing/TASR

Ako funguje mRNA vakcína proti rakovine?

Zatiaľ čo tradičné vakcíny fungujú na princípe zavedenia oslabeného alebo inaktivovaného vírusu (alebo iného patogénu) do tela, aby vyvolali imunitnú odpoveď, mRNA vakcíny využívajú genetické inštrukcie. Tieto inštrukcie umožnia bunkám tela produkovať špecifický rakovinový proteín – antigén.

Imunitný systém sa tak naučí rozpoznať a vytvárať protilátky proti tomuto antigénu. Ak sa rovnaké antigény objavia na povrchu nádorových buniek, imunitný systém proti nim spustí útok.

Pixabay

Na rozdiel od mRNA vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré sú navrhnuté na boj proti jedinému antigénu (spike proteínu koronavírusu), mRNA vakcíny proti rakovine cielia na viacero antigénov nachádzajúcich sa na povrchu nádorových buniek.

Tieto vakcíny sú navyše personalizované – učia imunitný systém pacienta bojovať proti jeho jedinečnej forme rakoviny. Výroba takejto vakcíny na mieru však aktuálne trvá približne dva mesiace.

Rusko nie je jediné

Hoci Rusko deklaruje významný pokrok, nie je jediné, kto pracuje na vývoji mRNA vakcíny proti rakovine. Veľké biotechnologické spoločnosti, ako Moderna, Merck, BioNTech či CureVac, sa tiež intenzívne venujú tejto oblasti.

Globálny záujem o mRNA technológiu, ktorá sa osvedčila počas pandémie COVID-19, teraz otvára nové možnosti na boj proti rakovine. Ak Rusko splní svoje sľuby o bezplatnom očkovaní, môže ísť o krok, ktorý významne ovplyvní dostupnosť liečby pre pacientov nielen doma, ale potenciálne aj v zahraničí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP