Plastový odpad dlhodobo predstavuje globálny problém v oblasti životného prostredia. Oveľa horšie sú mikroplasty, čiže drobné plastové fragmenty, ktoré sa objavujú všade v prírode. Vedci sa preto snažia vyvinúť rôzne metódy, aby negatívny dopad plastov zmiernili. Ako informuje portál Interesting Engineering, americký vedec vyvinul metódu, vďaka ktorému dokáže plast zmeniť na zelený vodík.

Negatívny dopad plastového odpadu

Vedci nás neustále varujú pred obrovským výskytom mikroplastov v našom okolí. Sú to malé plastové fragmenty vo veľkosti menšie ako 5 milimetrov a mnohokrát sú neviditeľné. Sú rozšírené po celej planéte a predstavujú vážne environmentálne problémy. Navyše, majú negatívny dopad aj pre zdravie ľudí. Prispievajú k otepľovaniu planéty a poškodzujú ekosystémy toxickými látkami.

Docent chemického inžinierstva na Texaskej univerzite A&M, Dr. Manish Shetty, pracuje na možnostiach, ako plasty efektívne rozložiť ešte predtým, než by sa dostali do prírody. V rámci výskumu využíva malé množstvá rozpúšťadiel, ktoré slúžia ako zdroj vodíka na rozklad plastov, konkrétne kondenzovaných polymérov. Medzi tieto plasty patria polyetyléntereftalátové PET fľaše, obalové materiály, textílie či 3D tlačové materiály.

Freepik

„V našom výskume sme sa zamerali na rozklad kondenzovaných polymérov na aromatické zlúčeniny, ktoré sa dajú použiť ako palivá,“ vysvetlil Shetty. „Používame organické zlúčeniny, nazývané kvapalné organické nosiče vodíka, ktoré uchovávajú vodík a ten potom využívame na rozklad polymérov.“

Rozklad pomocou metanolu

Docent vo výskume využíva metanol na rozklad PET plastov na menšie časti a vodík na premenu na p-xylén, ktorý môže byť použitý ako palivo alebo chemikália. Verí, že práve táto metóda ponúka riešenie odpadového hospodárstva a je rozhodujúci pre udržateľnosť v chemickom priemysle.

„Vyvinuli sme riešenie pre udržateľnosť a správu odpadu pomocou týchto katalyzátorov,“ povedal Shetty. „Tieto organické molekuly prenášajú vodík z miesta, kde sa produkuje, na miesto, kde sa využíva pre správu odpadu, čo je obzvlášť dôležité v mestskom prostredí, kde sa zhromažďuje veľa odpadu.“

„Jednou z možností je, že ako sa vodík stáva dostupnejším, najmä zelený vodík získavaný elektrolýzou vody, potrebujeme nosiče vodíka ako transportný vektor,“ dodáva Shetty. „Takéto využitie by mohlo byť pre správu odpadu a jeho zhodnocovanie.“

Futuristická ponorka Kronos

Vedci na celom svete sa snažia pracovať na spôsobe, ako premeniť odpadové materiály na zelený vodík. Hyundai napríklad začal testovať produkciu vodíka z bioplynu, ktorý vzniká zo zvyškov jedla. Tento krok je súčasťou vízie spoločnosti Hyundai pre udržateľnú energetickú budúcnosť založenú na plyne.

V nedávnom článku sme informovali o novom objave, ktorý by sa mohol stať prelomovým riešením v boji proti znečisťovaniu oceánov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú