V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Japonská vesmírna agentúra JAXA vypustila na rakete H3 najnovší obranný satelit s označením Kirameki 3. Tým pridala ďalší prvok do svojej vojenskej komunikačnej siete. Štart prebehol podľa plánu z kozmodrómu Tanegašima a satelit bol úspešne umiestnený na obežnú dráhu Zeme. Tento krok odráža strategické plány Japonska v oblasti bezpečnosti, ktoré prijalo v roku 2022. Krajina zvyšuje svoju obranyschopnosť na pozadí narastajúcich geopolitických hrozieb zo strany Číny, Severnej Kórey a Ruska.

Kirameki 3 využíva komunikáciu v pásme X, čo mu umožňuje stabilný prenos dát, menej ovplyvnený poveternostnými vplyvmi. Vďaka tomu môže tento systém poskytovať spoľahlivú komunikáciu pre rôzne zložky japonských ozbrojených síl. A to nielen na pevnine, ale aj vo vzduchu a na mori. Zariadenie umožní bezpečný prenos veľkých objemov dát a podporí vysokorýchlostné spojenie v prípade vojenských operácií, cvičení a medzinárodných misií.

Systém H3 ako budúcnosť japonskej vesmírnej prepravy

Kirameki 3 doplní už fungujúce satelity Kirameki 1 a 2, ktoré sú v súčasnosti na neznámych pozíciách. Spolu vytvárajú trojitý komunikačný systém, ktorý má zabezpečiť spoľahlivú a stabilnú komunikáciu v reálnom čase. Tento systém podporí armádne operácie Japonska a umožní bezproblémové spojenie aj s jednotkami nasadenými v zahraničí.

Raketa H3, ktorá nesie na svojich palubách aj satelit Kirameki 3, predstavuje kľúčový projekt JAXA a spoločnosti Mitsubishi Heavy Industries. Systém H3 bol navrhnutý ako nástupca rakety H-2A a Japonsko v ňom vidí budúcnosť svojho vesmírneho programu. Stabilná a konkurencieschopná vesmírna doprava je podľa JAXA nevyhnutná pre národnú bezpečnosť. Na ceste k úspechu však H3 prešla sériou testov a počiatočných technických problémov. Po odkladoch pre nepriaznivé počasie sa tak Japonsku podarilo dosiahnuť cieľ, ktorý významne prispeje k jeho obrannej stratégii.

strela Irán
DARPA.mil

Vesmír ako súčasť obrannej stratégie

Vypustenie Kirameki 3 je ďalším krokom Japonska k posilneniu vojenských kapacít. Satelit začne fungovať koncom marca 2025, keď sa presunie na geostacionárnu dráhu nad územím Japonska a prepojí sa s ďalšími satelitmi. Tento komplexný komunikačný systém zabezpečí efektívnu výmenu informácií pre jednotky sebaobrany a zlepší schopnosť Japonska reagovať na krízové situácie, či už doma alebo v zahraničí.

 V čase narastajúcich regionálnych výziev vidí krajina vo vesmíre dôležitú oblasť pre posilnenie bezpečnosti. Tento krok potvrdzuje snahu Japonska byť pripravené na rýchlu a efektívnu komunikáciu počas vojenských operácií. Spojenie satelitov v pásme X poskytne Japonsku technickú výhodu, ktorá môže byť kľúčová pre stabilitu v nepredvídateľnom geopolitickom prostredí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú