Americká firma SpaceX, ktorú dnes už možno považovať za vesmírneho giganta dominujúceho nielen na trhu v USA, ale tiež na celom svete, roky panoval bez skutočnej konkurencie. Azda jedinou reálnou konkurenciou v USA bola firma United Launch Alliance, ktorá však už má len jednu modernú raketu a len ťažko zvláda konkurovať lacnejším a schopnejším raketám typu Falcon.

Firma založená Elonom Muskom ale už nebude dlho na trhu sama, keďže po viac ako 20 rokoch konečne ožíva aj ďalšia americká firma, Blue Origin (BO). Tú mnohí dobre poznáme z jej turistických suborbitálnych letov pomocou rakiet New Shepard, avšak málokto vie, že v skutočnosti vznikla ešte pred SpaceX.

Napriek tomu má doteraz v prevádzke len naozaj malý New Shepard a nedokáže vynášať náklad na obežnú dráhu. To však už čochvíľa zmení New Glenn, ktorý sa pripravuje na svoj úplne prvý let do vesmíru. Sprevádzaný bude krokom, ktorý nikto neočakával a predstavuje čosi, čo ani s jednou zo svojich rakiet nedokázal dokonca ani už spomínaný SpaceX. A ani tam nekončí zásoba projektov, ktorú má za sebou Bezosova vesmírna firma.

Turizmom to len začalo

Dobrému menu firmy Blue Origin nepomohol fakt, že jej prvým skutočným projektom, ktorý funguje, sú turistické lety na hranicu vesmíru vo výške 100 km. Pre mnohých je totiž takéto podnikanie len zábavkou pre tých najbohatších, ktorá nijak významne neprispieva k vede a technike.

Blue Origin

Jeden z členov posádky prvého letu New Shepard za svoju miestenku zaplatil až 28 miliónov amerických dolárov, avšak v tomto prípade išlo o dražbu a skutočné lístky sú ďaleko lacnejšie. 19 miliónov z tejto sumy bolo navyše prerozdelených medzi 19 rôznych organizácií zaoberajúcich sa vesmírnym výskumom, takže mala misia aj zásadný prínos k pokroku a výskumu.

New Shepard však napokon našiel aj ďalšie využitie a to ako platforma použiteľná pri výskume a testovaní rôznych zariadení v beztiažovom stave, ktorý trvá pár minút. Za sebou má stroj už 27 letov, z ktorých len jeden bol plnohodnotným zlyhaním – aj v tomto prípade sa ale podarilo vďaka záchrannému systému, ktorým bežne nákladné rakety vybavené nie sú, dostať náklad do bezpečia. Problémy sa odvtedy podarilo odstrániť a New Shepard lieta opäť, pričom celkovo má za sebou až osem misií s ľudskými posádkami.

Od drobnej rakety k skutočnému gigantovi
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú