V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Čína pokračuje vo svojom vesmírnom programe a vyslala trojicu tajkonautov na orbitálnu stanicu Tchien-kung, známu aj ako Nebeský palác. Misia s označením Šen-čou 19 odštartovala presne podľa plánu z kozmodrómu Ťiou-čchüan, ktorý sa nachádza v púšti Gobi na severozápade Číny. Štart prebehol v stredu o 4.27 hodine miestneho času (čo je 21.27 v utorok večer stredoeurópskeho času).

Čínska vesmírna agentúra potvrdila, že všetko prebehlo úspešne. Po pripojení k vesmírnej stanici Tchien-kung čakajú na tajkonautov rôznorodé úlohy. Budú sa venovať vedeckým pokusom, vrátane experimentov, ktoré sú možné iba v prostredí mikrogravitácie.

Čo čaká tajkonautov na Tchien-kungu?

Plánované sú tiež výstupy do vesmíru, pri ktorých tajkonauti budú inštalovať nové zariadenia na ochranu stanice pred dopadmi vesmírneho odpadu. Takéto ochranné systémy sú kľúčové pre dlhodobé operácie vo vesmíre, kde aj drobné úlomky môžu pri vysokej rýchlosti predstavovať hrozbu. Návrat posádky na Zem je naplánovaný na koniec apríla alebo začiatok mája 2025. To znamená, že tajkonauti strávia vo vesmíre niekoľko mesiacov plných intenzívnej práce.

V posledných rokoch dosiahla Čína výrazné pokroky v oblasti vesmírneho výskumu. Okrem vybudovania a prevádzky vlastnej orbitálnej stanice na obežnej dráhe Zeme sa Číne podarilo priviezť vzorky mesačnej pôdy a hornín, a to z odvrátenej strany Mesiaca. Tento úspech zaznamenal Čínu ako jednu z mála krajín, ktorá zvládla takéto náročné misie.

freepik

Ľudská posádka na Mesiaci do roku 2030

Čína má ambiciózne plány do budúcnosti. Okrem pokračovania výskumov na orbite chce vyslať ľudskú posádku na Mesiac, pričom tento cieľ by chcela dosiahnuť do roku 2030. Ak by sa to podarilo, stala by sa po USA druhou krajinou na svete, ktorá vyšle astronautov na mesačný povrch. Spolu s týmto cieľom plánuje Čína na Mesiaci vybudovať aj výskumnú stanicu, ktorá by mohla slúžiť ako základňa pre ďalší výskum a experimenty priamo na mieste.

Čínske úspechy vo vesmíre naznačujú, že krajina má jasnú stratégiu a odhodlanie pokračovať v dobývaní vesmíru, a to nielen v blízkosti Zeme, ale i na vzdialenejších objektoch, ako je Mesiac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú