V rámci ochrany životného prostredia a meniacej sa klímy, spoločnosti a vedci sa snažia o čo najekologickejšie riešenia v každej oblasti. Vodíkové palivo sa javí ako vhodná alternatíva za fosílne palivá. Ako informuje portál BGR, vedci našli spôsob, ako vyrobiť takéto palivo z morskej vody.

Vodíkové palivo z morskej vody

Pomocou elektród vedci dokážu rozdeliť morskú vodu a tak vytvoriť vodíkové palivo. Pri tomto procese bežne vzniká korozívny a toxický plynný chlór. Nová metóda však umožňuje pomocou elektrolýzy vytvoriť čisté palivo bez potreby použitia čistej vody. Inovatívny postup vyvíja a plánuje predávať kalifornský startup Equatic, s podporou ARPA-E.

Plynný chlór

Vodíkové palivo sa bežne premieňa pomocou elektrolyzéra – stroja, ktorý využíva elektródy na oddelenie molekúl vody pomocou elektriny. Morská voda sa však týmto spôsobom spracovať nedá, pretože korozívne minerály a rozpustné soli, poškodzujú toto zariadenie.

Freepik

Elektrický náboj, ktorý sa používa na separáciu soli v morskej vode, priťahuje kyslík, čo vedie ku vzniku toxického plynného chlóru, čo má za následok koróziu zariadenia. A práve tento problém rieši startup Equatic. Plynný chlór má škodlivé účinky na životné prostredie, ale aj na zdravie ľudí.

„Tradičná elektrolýza bola možná len s čistou vodou, ktorá je čoraz vzácnejším globálnym zdrojom. OSA (výroba kyslíkovo selektívnych anód) spoločnosti Equatic eliminujú závislosť procesu od čistej vody a namiesto toho sa dostáva do najhojnejšieho vodného zdroja na svete: do oceánu,“ povedal Dr. Doug Wicks, programový riaditeľ ARPA-E, agentúry Ministerstva energetiky USA.

Rozloženie morskej vody pomocou anódy

Spoluzakladateľ Equaticu, Xin Chen a jeho tím vyvinuli špeciálnu anódu, ktorá dokáže selektívne rozkladať molekuly vody a kyslíka bez toho, aby sa rozdelila aj soľ. Voda sa pretlačí cez vrstvu, ktorá zabraňuje vzniku chlóru a umožňuje vyrábať vodíkové palivo z morskej vody bez toho, aby stroj začal korodovať.

Vedci predpokladajú, že zariadenie bude schopné fungovať tri roky bez nutnosti výmeny alebo úpravy anódy. Oceán predstavuje najväčší zdroj vody na Zemi, preto vedci z rôznych oblastí uvažujú, ako tento zdroj čo najviac efektívne využiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú