Vzdušné sily USA otestovali jednu zo svojich najnovších zbraní, ktorá je tentoraz zameraná na námorné ciele. Ako upozorňuje DefenseNews, nová bomba je v skutočnosti vylepšenou verziou známej munície, ktorej kapacity a ničivé schopnosti ukazuje video z kľúčového testu. Zariadenie má prinášať hneď niekoľko výhod, avšak najviac ohromuje práve ničivou silou.

Tona ničivého chaosu

Spomínaná nová bomba nesie názov Quicksink, teda doslova „rýchle potopenie“ a je založená na bombe JDAM. Počas tohtoročných armádnych cvičení RIMPAC bola použitá na potopenie hneď dvoch plavidiel a to USS Dubuque a tiež starej lietadlovej lode USS Tarawa, spomína US Naval Institute, pričom na doručenie tejto bomby bol otestovaný aj neviditeľný a obávaný bombardér B-2 Spirit, ktorý sa USA chystajú nahradiť jeho nástupcom B-21 Raider.

Podľa AFRL sú naďalej hlavnou zbraňou proti takýmto lodiam ťažké torpéda, ako napríklad MK-48, ktoré sú schopné efektívne potopiť nepriateľskú loď, avšak s jednou zásadnou nevýhodou – armáda tak odhaľuje pozíciu ponorky, ktorá torpédo odpálila. Bomba Quicksink má byť cenovo dostupnou alternatívou, ktorá má takisto ohromné ničivé schopnosti, avšak vďaka odpaľovaniu zo vzduchu je bezpečnejšia.

Quicksink má byť odpoveďou na naliehavú potrebu potápania námorných hrozieb naprieč veľkými plochami po celom svete, keďže Spojené štáty strážia námorné trasy a územia viacerých spojeneckých krajín. Výhodou tejto bomby je, že ponúka nové možnosti aj bez potreby úpravy existujúcej techniky, pretože ju môžu jednoducho nosiť dnešné stíhačky a bombardéry.

Flexibilný systém

Bomby JDAM, na ktorých sa zakladá aj Quicksink, majú výhodu vo svojej flexibilite, vďaka ktorej existuje viacero rôznych prevedení a je možné ich zhadzovať z rôznych stíhačiek. Zbraň nemá vlastný pohon, avšak je schopná vo vzduchu manévrovať pomocou svojich krídiel, vďaka čomu je pomerne presná. Verziu týchto bômb má k dispozícii aj Ukrajina.

Nové preteky v zbrojení

USA pracujú na viacerých nových zbraniach, z ktorých asi najväčším projektom sú hypersonické strely. Tie už má k dispozícii aj Rusko a aktívne sú využívané vo vojne na Ukrajine, avšak nie sú ani zďaleka tak nezničiteľné, ako o nich Rusko pôvodne tvrdilo. USA na druhej strane vyvíjajú batériový systém pre hypersonické strely LRHW.

Rýchlosť má presiahnuť 6 000 km/h, čo v kombinácii s pomerne nízkou radarovou stopou pomôže dostať sa aj cez viaceré obranné systémy nepriateľa. Týmto strelám pomáha aj fakt, že sú schopné na rozdiel od niektorých iných striel s plochou dráhou letu vyšplhať sa do vyšších vrstiev atmosféry, kde môžu cestovať mimo dosah systémov protivzdušnej obrany.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú