Na svoj koniec definitívny koniec sa pripravuje jedno z najúspešnejších vesmírnych observatórií NASA, ktoré je známe pod názvami WISE a NEOWISE, pričom hneď dva názvy si tento vesmírne teleskop vyslúžil vďaka svojej bohatej a pomerne netradičnej histórii, počas ktorej splnil svoju primárnu misiu a následne bol po vyradení z prevádzky privedený opäť k životu, informuje portál Ars Technica.

Čaká ho pekelný koniec

Celý projekt započal svoju prevádzku ako misia WISE v roku 2009, kedy tento jedinečný vesmírny teleskop vyniesla do vesmíru raketa Delta II. Tento infračervený teleskop z dielne NASA mal fungovať sedem mesiacov, čo sa podarilo a až v roku 2011 uviedla vesmírna agentúra toto zariadenie do umelého spánku kvôli míňajúcej sa zásobe chladiva.

Bez tohto chladiva neboli infračervené snímače observatória dostatočne citlivé na vykonávanie svojej úlohy, avšak počas pauzy si vedci všimli, že je aj naďalej užitočná. Ukázalo sa totiž, že je aj naďalej schopná pozorovať objekty bližšie k Zemi, kvôli čomu sa NASA rozhodla projekt opäť spustiť v roku 2013, tentoraz pod názvom NEOWISE.

NASA

Názov NEOWISE si môžu viacerí pamätať napríklad aj vďaka kométe C/2020 F3, ktorá nesie rovnakú menovku práve vďaka tomu, že ju objavilo toto kozmické observatórium. Má za sebou už ale naozaj dlhú prevádzku a v blízkych mesiacoch preto opätovne vstúpi do zemskej atmosféry, kde prevažne zhorí. NASA však už vymyslela náhradu, ktorá má byť ešte lepšia a výkonnejšia.

Dôležitosť pre planetárnu obranu

Vytvorenie zoznamu objektov pohybujúcich sa v blízkosti našej planéty je nesmierne dôležité pre prípad, že sa stane niektorý z týchto objektov nebezpečným. Ak budeme včas vedieť o potenciálnej zrážke, môže ľudstvo konať a asteroid odkloniť, čo už otestovala NASA prostredníctvom jedinečnej sondy DART. Možností na ochranu Zeme pred asteroidmi je ale viacero a vedci pracujú aj na alternatívach.

NASA dostala jasnú úlohu

Už o pár rokov má teleskop NEOWISE nahradiť observatórium NEO Surveyor, ktorého štart je naplánovaný na rok 2027. Plánovaná dĺžka misie je až 12 rokov a dôvodom pre pokračovanie snaženia hľadať objekty v blízkosti Zeme je nariadenie kongresu USA. Ten totiž NASA prikázal ešte v roku 2005, aby našla až 90 % objektov v blízkosti Zeme, ktoré sú väčšie ako 140 metrov a teda môžu spôsobiť regionálnu katastrofu.

Objekty v blízkosti Zeme sú aj také, ktoré sa k nám priblížia len občas, teda ich pozorovanie tak jednoduché nie je. NEO Surveyor má byť na takúto misiu vybavený ešte lepšie ako jeho predchodca a 90 % takýchto objektov má nájsť do 10 rokov. Na rozdiel od WISE/NEOWISE bude NEO Surveyor umiestnený na libračnom bode L1, ktorý je od Zeme vzdialený približne 1,5 milióna kilometrov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP