Hry sa neustále menia a prispôsobujú sa hráčom na základe ich preferencii. Kedysi neexistovali takmer žiadne DLC obsahy a prejdenie hry trvalo kľudne aj niekoľko mesiacov, keďže predstavovali väčšiu výzvu, než väčšina moderných titulov. Štúdia od spoločnosti Quantic Foundry sa deväť rokov zameriavala na to, ako sa za tento čas zmenili hráčske preferencie.

Quantic Foundry

Konkrétne sledovali dvanásť aspektov hrania, vďaka ktorým si hráči užívajú hry. Medzi tieto aspekty patrí napríklad súťaživosť, dizajn hry alebo či titul ponúka dostatočnú výzvu, prípadne strategické plánovanie. Štúdia nám ukázala, že práve posledný menovaný aspekt, je ten, ktorý najmenej motivuje hráčov k spusteniu PC alebo konzoly.

Pri vzorke viac ako jedného a pol milióna hráčov klesol percentil z 50 percentného na 33 percentný, čo znamená, že od júna 2015 sa znížil počet hráčov, ktorí pri hrách radi dlhodobejšie strategicky rozmýšľajú a plánujú až o 67 percent. Autori prieskumu uvádzajú, že rovnaký percentuálny pokles zaznamenali u oboch pohlaví a aj pri geografickej polohe, keďže prieskum bol rozdelený na Američanov a neamerických občanov.

Quantic Foundry

Dôvod neprekvapí

Pri pohľade na deväťročný trend prichádza logická otázka, prečo ľudia nemajú záujem o hry, v ktorých je potrebné hlbšie rozmýšľanie nad každým svojim krokom. Autori prieskumu skúmali rôzne faktory, od vplyvu sociálnych sietí a COVIDu, až po zvýšenú negativitu a polarizáciu v spoločnosti.

Nič z menovaného však netvorí priamu príčinu nízkeho záujmu o stratégie a ide skôr o globálny problém, keďže ľudia sú vďaka mnohým podnetom z okolia veľmi rýchlo kognitívne vyčerpaní a uprednostňujú rýchlejšie hry, ktoré im dávajú na výber menej možností taktizovania. To samozrejme súvisí aj s rýchlejším životným štýlom, ktorý je v dnešnej dobe viditeľný u väčšiny svetovej populácie.

Trend vyčerpanej pozornosti si autori všimli aj v iných odvetviach, napríklad kratšie videá majú väčší podiel celkového obsahu siete YouTube, ako videá s dĺžkou viac ako dve minúty. Podobný trend nájdeme aj vo filmoch, v ktorých sa priemerná dĺžka záberu medzi strihmi znížila od roku 1930 zo 16 sekúnd na štyri sekundy v roku 2010.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP