Ruský vesmírny program už dlhšiu dobu stagnuje, avšak podľa nových informácií, ktoré priniesol portál Reuters, sa má po rokoch konečne posunúť vpred. Aj keď je osud nového projektu otázny, Rusko má ambície vybudovať na obežnej dráhe Zeme jadro novej vesmírnej stanice už do roku 2030. Pozostávať má pritom až zo štyroch modulov a je otázne, ako chce krajina tento cieľ vlastne dosiahnuť.

Náhrada za ISS bez USA

Rusko už dlhé roky spolupracuje na projekte Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), na ktorom sa podieľajú okrem USA aj krajiny Európskej únie, Kanada, Japonsko a ďalšie. Životnosť tejto megakonštrukcie sa ale už pomaly blíži ku svojmu koncu a krajiny hľadajú náhrady najmä v komerčnom sektore. Rusko chce stanicu takisto nahradiť, tentoraz vlastnou.

Prvý modul sa má dostať do vesmíru už v roku 2027 a zameraný bude okrem energie aj na vedu. Do roku 2030 majú byť doplnené ďalšie tri moduly, čím vznikne nové jadro vesmírnej stanice. Do roku 2033 majú pribudnúť ešte ďalšie dva moduly a už teraz znie plán prehnane ambiciózne. Projektu sa má zúčastniť približne 19 rôznych spoločností.

ruská kozmická ľod progress
NASA, Roskosmos

V Rusku v tomto pláne pochopiteľne stojí v ceste viacero prekážok, pričom jednou z nich je aj fakt, že krajina nemá k dispozícii novú kozmickú loď, ktorú vyvíja. Okrem toho je potrebné upraviť aj infraštruktúru spojenú s odpaľovaním rakiet a ako dodáva Interesting Engineering, podľa Roskozmu má nová stanica vyriešiť viacero problémov, ktorým krajina čelí, predovšetkým čo sa týka technologického a vedeckého pokroku.

Spolupráca pokračuje

Rusko s americkou NASA na ISS, na rozdiel od iných projektov, stále spolupracuje, i keď útok na Ukrajinu spôsobil problémy a priniesol turbulentné časy aj v súvislosti s vesmírnym výskumom. Zrejme najviac utrpela Európska vesmírna agentúra, ktorá mala s Ruskom rozpracované dôležité vedecké projekty.

Má praskliny a uniká z nej vzduch

Dôvodov na odchod ISS do „dôchodku“ je viacero, avšak jedným z najčastejšie spomínaných je viacero únikov vzduchu kvôli drobným prasklinám, ktoré sa navyše rozširujú. Astronauti tieto úniky monitorujú, avšak žiadna efektívna oprava nie je možná bez vážnejšieho zásahu a ohromným nákladom.

ISS narazila na viacero únikov aj kvôli ruským kozmickým lodiam, ktoré sa dostali zo Zeme do vesmíru s výrobnými chybami. Okrem vzduchu unikala aj chladiaca kvapalina a ruské kozmické lode vychýlili ISS viackrát z kurzu kvôli chybným tryskám. Akoby to nestačilo, astronauti museli kvôli troskám ruského satelitu nedávno utiecť do úkrytu svojich kozmických lodí, avšak išlo o starý satelit.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP