Izolovaný kmeň nachádzajúci sa v Amazonskom pralese má možnosť vďaka sieti Starlink Elona Muska od septembra minulého roka prístup na internet. Ľudia z kmeňa Marubo si však po krátkej chvíli začali osvojovať azda všetky neresti moderných ľudí. Na tému na základe správy New York Times upozornil portál Futurism.

Internet a porno idú ruka v ruke

Podľa dostupných informácií digitálne technológie vďaka satelitnej sieti Starlink zasiahli odľahlý kmeň Marubo nachádzajúci sa v srdci amazonského dažďového pralesa. Zavedenie prístupu na internet však so sebou prinieslo všakovaké reakcie. Hoci spočiatku si celý kmeň internet nevedel vynachváliť, po krátkom čase vyplávali na povrch nie zrovna pozitívne informácie.

Ukázalo sa, že mladšia generácia obyvateľov si prakticky okamžite osvojila moderné zlozvyky vrátane neustáleho prezerania sociálnych sietí, hrania online hier, či pozerania a zdieľania porna a ďalších explicitných videí. Vzhľadom na to, že v kultúre Marubo je aj bozkávanie na verejnosti úplne tabu, takéto správanie sa považuje za úplne bezprecedentné. Prevaha explicitného obsahu na internete teda u mnohých členov preto vyvoláva obavy, že môže dôjsť k takému ovplyvneniu správania, ktoré je v rozpore s ich kultúrnymi normami.

Alfredo Marubo, kmeňový vodca, dokonca vyjadril obavy, že internet môže viesť k úpadku mladých ľudí a snahe odkloniť sa od ich životného štýlu, čo by viedlo k ohrozeniu ich histórie a kultúrneho dedičstva.

Napriek týmto neduhom a obavám, internet priniesol Marubom aj množstvo výhod. Jednou z nich je možnosť komunikácie v reálnom čase prostredníctvom rôznych aplikácií, čo výrazne uľahčilo koordináciu medzi jednotlivými osadami. Prístup k online zdrojom navyše otvoril nové možnosti hospodárskych príležitostí a interakcie s miestnymi orgánmi.

S cieľom zvládnuť, alebo aspoň do určitej miery ukontrolovať vplyv používania internetu, vedúci predstavitelia Marubo zaviedli rôzne opatrenia vrátane obmedzenia prístupu, či úplnej nedostupnosti internetu v určitých hodinách. Treba ale podotknúť, že kmeň sa zhodol v tom, že internet priniesol viac výhod ako nevýhod.

„Lídri sa vyjadrili jasne,“ uviedol Enoque Marubo. „Nemôžeme žiť bez internetu.“

Starlink už nie je nedobytný

Globálnu internetovú sieť Starlink využíva Ukrajina už od začiatku invázie ruských vojsk na svoje suverénne územie, pričom v priebehu vojny narazil tento systém na rôzne limity a zároveň problémy s financovaním. Rusku sa podarilo spustiť aj systémy na rušenie týchto terminálov, ktoré komunikujú priamo so satelitmi na nízkej obežnej dráhe.

Rusko ruší Starlink na Ukrajine
Ukraine Military Service//Flickr

Úspešné rušenie si Ukrajina všimla počas jedného z útokov ruských vojsk, kedy došlo k prerušeniu prístupu na internet prostredníctvom Starlinku. Zatiaľ nie je jasné ako veľmi efektívne tieto systémy elektronického boja sú, aký je ich dosah či ako vlastne vyzerajú. Dokazujú však, že Rusko ani zďaleka nestratilo schopnosť technologicky sa v boji prispôsobiť, čo môže spôsobiť na bojisku vážne problémy.

V úspešnom rušení pravdepodobne zohrali úlohu aj ukoristené terminály, ktoré sa dostali do rúk ruskej armády a neskôr zrejme aj technikov, ktorí boli schopní vyvinúť účinné rušičky. K rušeniu najprv došlo na severnej časti frontu a najbližšie týždne môžu ukázať, o aký veľký problém vlastne ide. Ak sa rušenie rozšíri a zotrvá, bude nutné hľadať alternatívy a rôzne poistky.

Ukrajina sa momentálne spolieha len na Starlink, ktorý je schopný ako jediný zabezpečiť rýchle internetové pripojenie prakticky kdekoľvek na Zemi vďaka obrovskej sieti satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme. Konštelácia dnes pozostáva z takmer 5 000 aktívnych satelitov a niekoľko stoviek stihlo zhorieť v atmosfére – či už kvôli prekonanej technike, technickým problémom alebo geomagnetickej búrke, ktorá v minulosti spôsobila stratu desiatok takýchto satelitov naraz. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP