Hubblov vesmírny teleskop má za sebou už viac ako 34 rokov prevádzky na nízkej obežnej dráhe Zeme, na ktorú ju dostal legendárny americký Raketoplán. Po ťažkých začiatkoch, ktoré vyžadovali viacero servisných misií a náhradné komponenty, sa stal ikonou astronómie a prispel vede bezprecedentným spôsobom. Ako ale upozorňuje portál ArsTechnica, toto jedinečné zariadenie už stratilo väčšinu svojich gyroskopov.

Stále ich ostáva dosť

Gyroskopy sú využívané družicami na udržiavanie stability a orientácie celého zariadenia a je prirodzené, že postupom času a neustálym používaním sa opotrebujú a skôr či neskôr prestanú fungovať. V prípade Hubblovho ďalekohľadu používa zariadenie už len jeden jediný gyroskop z pôvodných šiestich, avšak experti podotýkajú, že to ani zďaleka neznamená koniec.

Podľa odborníkov zodpovedných za toto vesmírne observatórium zatiaľ nie je nutné mať obavy, teda za predpokladu, že nedôjde k náhodnej poruche, ktorá posledný gyroskop vyradí z prevádzky. V takom prípade by totiž Hubblov teleskop nedokázal pokračovať v doterajšej prevádzke a bol by z vedeckého hľadiska prakticky nepoužiteľný.

NASA

Funkčné ostávajú dva gyroskopy, avšak používať chcú vedci len jeden; druhý nechávajú ako zálohu. Kým pri použití oboch naraz by boli manévre efektívnejšie a rýchlejšie, po vyše 30 rokoch je vhodnejšie zvoliť trvácnosť. Funkčný ostáva gyroskop 4, ktorý má za sebou 142 000 hodín prevádzky a tiež gyroskop 6, ktorý má za sebou 90 000 hodín.

Posúva svoje hranice

Pomocou tohto jedinečného teleskopu sa astronómom darí hľadať už aj exoplanéty a i keď neposkytuje rozlíšenie porovnateľné s dnešnými observatóriami, má svoje vlastné prednosti. Len nedávno vďaka nemu vedci objavili exoplanétu LTT 1445Ac, na ktorej sa môže nachádzať mimozemský život vďaka podmienkam, ktoré na nej môžu vládnuť.

Zatiaľ s minimálnymi obmedzeniami

Podľa NASA je prevádzka Hubblovho teleskopu s jedným gyroskopom možná a na pozorovacie schopnosti bude mať len minimálny vplyv. Dôjde síce k strate asi 12 % pozorovacieho času, avšak v zálohe je ďalší gyroskop, vďaka čomu je možné predĺžiť celkovú životnosť zariadenia ešte asi o niekoľko rokov.

Hubblov vesmírny ďalekohľad sa podarilo dostať opätovne do prevádzky koncom minulého roka po tom, čo zariadenie vstúpilo do núdzového režimu ešte v novembri, keď začali tri gyroskopy vykazovať chybné hodnoty. Jeden gyroskop definitívne skončil a observatórium malo v prevádzke pokračovať s dvomi zvyšnými gyroskopmi, nakoniec ale vystačí aj jeden.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú