Schyľuje sa k štartu prelomovej misie, ktorá nám pomôže urobiť významný skok v snahe porozumieť svetom mimo planéty Zem. Reč je o misii NASA Dragonfly, zameranej na prieskum mesiaca Titan. Misia totiž konečne dostala zelenú, pričom všetci netrpezlivo vyčkávajú na jej štart, ktorý je naplánovaný na rok 2028. Na tému upozornil portál Mashable.

Revolučná misia

Najväčší mesiac planéty Saturn sa môže pochváliť hustou atmosférou a mnohými prvkami, ktoré svojim spôsobom pripomínajú Zem. Pre vedcov je tak tento objekt jednou z priorít súčasného výskumu.

Na rozdiel od akéhokoľvek iného mesiaca v našej slnečnej sústave sa totiž Titan môže pochváliť tekutými metánovými morami a ľadovými dunami, ktoré sú zárukou nových objavov.

Poslaním misie Dragonfly bude ponoriť sa hlboko do tajomstiev Titanu, ktorý ukrýva organické molekuly potrebné pre vznik života. V priebehu 3 až 5 rokov svojho trvania bude v rámci misie rotorové lietadlo podobné vrtuľníku opakovane pristávať a vzlietať, pričom bude skúmať rôzne miesta na Titane.

Ako sme spomínali, jedným z hlavných cieľov misie bude študovanie chémie na Titáne a objasnenie toho, ako sa organické molekuly v tamojšom prostredí tvoria a interagujú. Analýzou zloženia povrchu Titanu sa Dragonfly pokúsi tiež odhaliť stopy o jeho minulosti a posúdiť jeho vhodnosť pre vznik a uchovanie života.

Mnohí odborníci totiž považujú Titan za unikátne laboratórium na štúdium prebiotických podmienok, ktoré je podobné prvotnej Zemi. Údaje zozbierané Dragonfly nielenže rozšíria naše chápanie Titanu, ale poskytnú nám aj cenné poznatky o procesoch, ktoré mohli viesť k vzniku života v našej slnečnej sústave.

NASA / Johns Hopkins APL / Steve Gribben

Ďalšia misia

NASA sa pripravuje na náročnú výstup do vesmíru na opravu neutrónovej hviezdy Interior Composition Explorer (NICER), röntgenového teleskopu namontovaného na vonkajšej strane Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Cieľom je opraviť únik svetla, ktorý ovplyvňoval merania teleskopu.

Teleskop NICER vypustený v roku 2017 študuje neutrónové hviezdy, čierne diery a ďalšie zdroje röntgenového žiarenia vo vesmíre. Únik svetla bol objavený v máji 2023, čo ohrozilo fungovanie teleskopu.

Na vyriešenie tohto problému astronauti nainštalujú záplaty počas výstupu do vesmíru, aby zabránili vstupu slnečného svetla do teleskopu. NASA vykonala testy, aby zabezpečila, že opravné práce sú bezpečné pre astronautov a vesmírnu stanicu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP