Vedcom sa podarilo zostaviť jedinečnú mapu vesmíru, ktorá odhaľuje až 900 000 rôznych objektov. Ako informuje portál LiveScience, ide o doteraz vôbec najkomplexnejšiu röntgenovú mapu vesmíru, pričom drvivá väčšina takto zmapovaných objektov svojimi vlastnosťami vyráža dych – nachádzajú sa v nej totiž predovšetkým supermasívne čierne diery a iné exotické objekty.

Čierne diery a záhadný most

Takúto jedinečnú dátovú mapu sa podarilo zostrojiť vďaka röntgenovému teleskopu eROSITA, ktorý skonštruovalo Nemecko a do vesmíru ho vynieslo Rusko pomocou rakety Proton-M ešte v roku 2019. Dáta z tohto teleskopu, ktoré predstavujú obzvlášť komplexnú mapu známeho vesmíru, obsahujú až okolo 700 000 supermasívnych čiernych dier.

Okrem týchto čiernych dier a stotisícov ďalších exotických objektov mapa odhaľuje aj záhadný most plynu, ktorý spája vzdialené galaxie. Pre vytvorenie tejto mapy zachytil teleskop eROSITA celkovo vyše 170 miliónov fotónov v röntgenovom spektre a podľa expertov je množstvo takto detegovaných objektov pre astronómiu neuveriteľné.

MPE/J. Sanders/eROSITA-Konsortium

V štúdii dedikovanej tejto mape astronómovia vysvetľujú, že v priebehu 6 mesiacov objavili viac zdrojov takýchto signálov, než sa podarilo drahým vlajkovým misiám XMM-Newton či Chandra v priebehu 25 rokov. Azda najviac na celej mape vedcov zaujalo obrovské mračno plynu spájajúce dva zhluky galaxií, ktoré sa rozťahuje na dĺžku až 42 miliónov svetelných rokov.

Interaktívna mapa

Táto mapa bohužiaľ pozostáva predovšetkým z dát užitočných pre vedcov a nie je určená pre laikov. Vedci však nedávno zostrojili aj interaktívnu mapu vesmíru, ktorú môže odskúšať ktokoľvek. Tá sa nachádza na webovej stránke mapoftheuniverse a nachádzajú sa na na nej polohy a farby až 200 000 rozličných galaxií, ktoré sa tiahnu od nášho domova až po koniec pozorovateľnej časti vesmíru.

Desiatky rôznych objavov

Okrem samotných dát vedci zverejnili viac ako 50 samostatných štúdií, ktoré sa zakladajú objavoch obsiahnutých v tejto mape. Kompletný zoznam týchto štúdií je k dispozícii na webovej stránke projektu eROSITA a obsahuje napríklad výskum neutrónových hviezd, špecifických čiernych dier, supernov, rádiových zábleskov, kvazarov a množstva ďalších javov, ktoré sa podarilo zachytiť.

Zverejnené dáta sú takisto dostupné prostredníctvom webovej stránky eROSITA a rovnako tak aj nástroje potrebné na ich využitie. Misia teleskopu eROSITA pritom pokračuje a môžeme očakávať, že sa v blízkej budúcnosti podarí zmapovať okolitý vesmír ešte lepšie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú