V správe boli použité materiály TASR.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok na chvíľu „stratil reč“, keď bol konfrontovaný s verziou seba samého – vytvorenou umelou inteligenciou (AI). Informovala o tom agentúra Reuters v správe z Putinovej výročnej tlačovej konferencie, ktorá tentoraz trvala viac ako štyri hodiny.

Rozhovor so svojim dvojčaťom

„Vladimir Vladimirovič, dobrý deň, som študent Petrohradskej štátnej univerzity. Chcem sa spýtať: je pravda, že máte veľa dvojníkov?“ spýtal sa dvojník v deepfake videu, ktoré vyvolalo smiech medzi divákmi v sále, kde sa konala tlačová konferencia.

V rámci doplňujúcej otázky sa dvojník zaujímal o to, ako Putin vníma „nebezpečenstvo, ktoré umelá inteligencia a neurónové siete prinášajú do našich životov“.

Putin po krátkom zaváhaní priznal, že „dvojník“ sa mu azda aj podobá výzorom i hlasom, ale následne dodal: „Len jeden človek sa mi musí podobať a hovoriť mojím hlasom, a to budem ja“. Na záver v odpovedi vyslovenej s úškrnom v žoviálnom tóne, Putin dodal: „Mimochodom, toto je môj prvý dvojník“.

Hovoril aj o umelej inteligencii

Reuters pripomenul, že najmä v západných médiách sa opakovane objavujú špekulácie, že Putin má kvôli údajným zdravotným problémom jedného alebo viacerých dvojníkov, ktorí ho zastupujú na niektorých verejných vystúpeniach. Kremeľ to však popiera a tvrdí, že prezidentov zdravotný stav je výborný.

Problematiky AI sa týkala aj otázka osemročnej Ariny, ktorá sa Putina spýtala, či sa treba báť robotov a či môžu nahradiť ju, jej babičku a mamu. „Babičku nikto nenahradí,“ ubezpečil ju Putin. Vývoj umelej inteligencie však podľa neho nemožno spomaliť, doplnila britská stanica BBC.

Obrovský potenciál deepfake

Na deepfake videá už upozorňoval aj slovenský Národný bezpečnostný úrad v súvislosti s parlamentnými voľbami. „Takéto deepfake videá môžu mať za cieľ zdiskreditovať osoby s významným postavením alebo zneužitím ich identity ovplyvňovať verejnú mienku pred a počas volieb. Rovnako môžu byť deepfake videá využité na rôzne podvodné aktivity,“ vysvetlil úrad.

Putin sa vo štvrtok po prvýkrát od začiatku invázie na Ukrajinu stretol s novinármi a prostredníctvom videokonferencie odpovedal aj na otázky radových ruských občanov. V rámci štvorhodinového telemostu napr. ubezpečoval, že ďalšia vlna mobilizácie kvôli vojne na Ukrajine sa zatiaľ neplánuje; oznámil, že vojna na Ukrajine sa skončí, keď Rusko dosiahne svoje ciele: „denacifikáciu a demilitarizáciu“ Ukrajiny.

Plyn do Európy potečie ďalej

Zopakoval, že žoldnieri súkromných vojenských spoločností by mali mať rovnaké výhody ako riadny vojenský personál a tvrdil, že pozícia ruskej armády na frontoch Ukrajiny sa zlepšuje. Prisľúbil tiež, že na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny bude investovať viac ako bilión rubľov ročne. Zároveň hovoril o hospodárskej obnove týchto území.

Michal Svítok/TASR

Avizoval, že Rusko bude naďalej dodávať plyn do Európy; vyslovil názor, že blízkovýchodný konflikt by sa mal vyriešiť vytvorením palestínskeho štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme.

Reagoval aj na dohady, ktoré sa v Rusku objavili a týkajú sa prístupu žien k interrupciám: uviedol, že umelé prerušenie tehotenstva nikto nezakazuje. Zdôraznil, že práva a sloboda žien musia byť rešpektované, ale pripomenul aj tradičné ruské hodnoty, medzi ktoré – podľa neho – patrí aj veľká rodina.

Pokiaľ ide o v Rusku zadržiavaných amerických občanov Evana Gershkovicha a Paula Whelana, podľa Putina by mohli byť vrátení domov, ak USA predložia ponuku, ktorá bude Rusku vyhovovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP