Fotovoltická energetika sa dočkala ďalšieho rekordného míľnika v oblasti efektivita. Čínskym vedcom sa podarilo vytvoriť jedinečný solárny článok, ktorého efektivity prekonala dokonca aj teoretickú hodnotu na úrovni 33,7 %. Podarilo sa to vďaka tandemovým solárnym článkom, ktoré sú oveľa efektívnejšie, než bežné panely, píše Interesting Engineering.

Čoraz vyššia efektivita

Nové kremík-perovskit solárne články, ktoré zostrojili čínski vedci, dosiahli efektivitu energetickej premeny až 33,9 %. To je takmer o polovicu viac, než efektivita dosiahnutá pri bežne dostupných fotovoltických paneloch, pričom tento neuveriteľný míľnik overilo aj Národné laboratórium pre obnoviteľné zdroje Spojených štátov amerických.

Teoretický limit efektivity bežne dostupných fotovoltických panelov dosahuje 33,7 %, avšak v praxi je možné dostať sa len k panelom, ktorých efektivita sa pohybuje na úrovni 20 %. Čínskym vedcom sa ale túto teoretickú hodnotu podarilo prelomiť tandemovými článkami, ktoré využívajú dve vrstvy rôznych materiálov, ktoré dosahujú rozdielne efektivity pri rôznych spektrách.

Doterajší rekord v tejto oblasti držala Saudská Arábia, ktorej články dosiahli efektivitu 33,2 %. Ešte nedávno sa pritom hodnota 30 % zdala ako nedosiahnuteľná a fotovoltické panely pokračujú aj naďalej v intenzívnom vývoji, ktorý stále napreduje a prináša lepšie a lepšie technológie pre obnoviteľné zdroje.

Midjourney

Intenzívny vývoj

Dôkazom o nesmierne rýchlom vývoji fotovoltických článkov je aj prelom, o ktorom sme informovali v minulom roku. Vedcom sa vtedy podarilo preraziť bariéru efektivity na úrovni 30 %. Len o rok neskôr sa tak darí túto bariéru „hravo“ prekonávať o niekoľko ďalších percent a je vysoko pravdepodobné, že bude aj ďalej rásť. Problémom je však vytváranie efektívnych panelov, ktoré sú nielen efektívne, ale aj lacné, jednoduché na výrobu a predovšetkým recyklovateľné.

Ušetria miliardy

Obnoviteľné zdroje už dnes šetria ohromné množstvo financií, pričom podľa The European Sting šetria už dnes desiatky miliárd ročne. Svetovej ekonomike môže kompletný prechod na obnoviteľné zdroje v budúcnosti každoročne ušetriť bilióny eur, keďže vplývajú aj na zdravie ľudí a efektivitu spoločnosti.

Ako navyše vyplýva z analýzy nezávislého think-thanku Ember, prostredníctvom veternej a slnečnej energie môžu krajiny strednej a východnej Európy zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a zároveň znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %.

Z obnoviteľných zdrojov pochádza v súčasnosti približne iba 20 % všetkej vyrobenej elektriny v regióne. Podľa analýzy má však celý región strednej a východnej Európy potenciál zvýšiť svoje kapacity OZE do roku 2030 až o 200 GW, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnému stavu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP