Magnetické hviezdy nazývané magnetary sú tie vôbec najsilnejšie magnety v celom vesmíre. Tieto superhusté mŕtve hviezdy s extrémne silným magnetickým poľom nachádzame naprieč celou našou galaxiou. Najnovšie sa zdá, že vedci objavili úplne nový typ hviezdy, ktorá by mohla rozlúštiť desaťročia trvajúcu záhadu magnetarov. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Podľa dostupných informácií, v súčasnosti poznáme zhruba 30 magnetarov, pričom 21 z nich je potvrdených. Vedci napriek tomu nedokážu presne určiť, ako tieto monštruózne magnety vznikajú. Kľúčom k tejto hádanke by ale mohla byť nová štúdia publikovaná v žurnále Science, kde sa tím vedcov zameral na skúmanie binárneho systému známeho ako HD45166, píše ESO na svojom webe.

Nový druh hviezdy

Napriek tomu, že binárny systém HD45166 poznáme viac ako 100 rokov, jeho záhadnú povahu nie je možné do dnešných dní objasniť konvenčnými metódami a modelmi. Primárnou hviezdou v tejto sústave je tzv. Wolf-Rayetová hviezda, teda veľmi hmotnú hviezda s veľmi silným hviezdnym vetrom, ktorá sa nachádza v záverečnej fáze svojho vývojového štádiu. Binárny systém sa nachádza vo vzdialenosti zhruba 3000 svetelných rokov od Zeme a obsahuje obrovské množstvo hélia.

ICRAR

Najnovšie údaje naznačujú, že hviezda disponuje ultra-silným magnetickým polom, ktorého magnetická indukcia predstavuje 43 0000 Gaussov alebo 4,3 Tesla. Pre porovnanie, Slnko dosahuje 10 Gaussov alebo 0,001 Tesla. Mimochodom, HD45166 sa oficiálne stala vôbec tou magneticky najsilnejšou hmotnou hviezdou v celom vesmíre.

Celý  povrch héliovej hviezdy má magnetické pole takmer 100 000-krát silnejšie ako Zem, “ dodáva spoluautor Pablo Marchant

Podľa autorov novej štúdie ide navyše o úplne nový druh hviezdy, ktorý môže objasniť vznik magnetarov vo vesmíre. Hoci sa predpokladá, že magnetary vznikajú kolapsom masívnych hviezd, doposiaľ nie je jasné, prečo iba niektoré „mŕtve“ hviezdy získajú tak intenzívne magnetické pole, respektíve prečo iba niektoré masívne hviezdy sa zrútia do magnetaru – ostatné sa zrútia do neutrónovej hviezdy.

„Je vzrušujúce odhaliť nový typ astronomického objektu,“ povedal Tomer Shenar, hlavný autor štúdie. „Najmä keď sa celý čas skrýval pred očami.“

Podľa výpočtov tímu sa táto hviezda s intenzívnym magnetickým poľom a množstvom hélia zrúti do magnetaru, ktorého magnetické pole bude dosahovať hodnotu zhruba 100 biliónov Gaussov. Magnetary sú rýchlo rotujúce neutrónové hviezdy s veľmi silným magnetickým poľom. Magnetické polia týchto „mŕtvych“ hviezd dosahujú silu rádovo 1015 Gaussov, teda číslo jedna nasledované až 15 nulami.

Swift J1818.0-1607. Carl Knox, OzGrav.

Je úplne iná

Pozorovania tiež ukázali, že Wolf-Rayetová hviezda je ľahšia ako sa pôvodne predpokladalo, pričom dosahuje „len“ 2-násobok hmotnosti Slnka a jeho hviezdny spoločník obieha vo väčšej vzdialenosti, ako sa predtým predpokladalo. Okrem toho, výskum naznačuje, že systém HD 45166 vznikol spojením dvoch menších hviezd bohatých na hélium. Jednoducho povedané, podľa novej štúdie pozorovaná Wolf-Rayetová hviezda, respektíve systém HD45166 je prekurzorom magnetaru.

Naše zistenia úplne menia naše chápanie HD45166 , uzatvárajú vedci.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú