Minulý rok vedci z Monash University vytvorili tzv. „DishBrain“. Ide o polobiologický počítačový čip, v ktorom sa nachádza približne 800 000 ľudských a myšacích mozgových buniek vypestovaných na elektródach tohto čipu.

Budúcnosť čipov a umelej inteligencie

Ako upozorňuje portál NewAtlas, mikroelektródové pole v srdci DishBrain bolo schopné čítať aktivitu v mozgových bunkách a stimulovať ich elektrickými signálmi. Aj vďaka tomu sa tento hybridný čip naučil hrať vlastnú verziu legendárneho Pongu v priebehu iba piatich minút.

Išlo pritom o vôbec prvý experiment svojho druhu, respektíve vôbec po prvýkrát sa podarilo využiť mozgové bunky vypestované laboratóriu týmto spôsobom – bunky totiž nielenže vnímali svoje okolie, ale aktívneho doňho zasahovali (hrali Pong).

DishBrain pod mikroskopom. Cortical Lab

Výskum spojenia mozgových buniek s umelou inteligenciou zapôsobil na odborníkov natoľko, že najnovšie inžinieri z Monash University získali grant vo výške 407 000 dolárov od austrálskeho vojenského programu National Intelligence and Security Discovery Research Grants.

Tento grant využijeme na vývoj lepších strojov AI, ktoré replikujú kapacitu učenia biologických neurónových sieti,“ cituje portál TheGuardian vedúceho projektu Adeela Raziho.

Inak povedané, peniaze poslúžia na zdokonalenie tejto technológie, ktorá má podľa jej autorov potenciál v budúcnosti prekonať výkon existujúceho hardvéru postaveného výhradne na kremíkových čipoch. 

Nuerónové prepojenie v DishBrain. Cortical Lab

Nový typ inteligencie

 „Výsledky takéhoto výskumu by mali mať významné dôsledky pre viacero oblastí vrátane plánovania, robotiky, pokročilej automatizácie, rozhrania mozog-stroj, či objavovania liekov. Uvedené by Austrálii poskytlo významnú strategickú výhodu,“ uvádza Razi.

Pokročilé možnosti učenia DishBrain majú potenciál podporiť novú generáciu strojového učenia, najmä v prípade, že ide o strojové učenie určené pre vývoj autonómnych vozidiel, dronov, či robotov.

„Ide o nový typ strojovej inteligencie, ktorá je schopná učiť sa počas celého svojho života,“ uvádza Razi.

Zaujímavé tiež je, že táto správa prichádza len krátko potom, čo lídri v oblasti AI vyzývajú vlády a súkromné spoločnosti, aby uznali potenciálne existenčné riziko spojené s vývojom AI.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP