Vedci z Massachusettského inštitútu technológií (MIT) prichádzajú so šokujúcou štúdiou, podľa ktorej vchádza nielen medicína, ale aj ďalšie vedecké odvetvia do úplne novej éry, píše Interesting Engineering. Umelá inteligencia sprístupnila rýchlosť výskumu, o ktorej sa vedcom doteraz ani len nesnívalo – jej schopnosti sú však len na úplnom začiatku.

Pomôže celému ľudstvu

Umelá inteligencia síce pri svojom intenzívnom vývoji naráža na vážne prekážky, ako však vysvetľujú vedci v tlačovej správe MIT, má potenciál od základov prekopať hneď niekoľko dôležitých vedeckých odvetví. Zdá sa, že prvým z nich bude medicína, ktorá má vplyv na prakticky všetkých ľudí na Zemi a to hneď niekoľkými spôsobmi.

S cieľom zrýchlenia výskumu vedci vyvinuli BioAutoMATED na báze umelej inteligencie, ktorý je schopný spracúvať veľké množstvá dát a vytvárať pre ne modely oveľa efektívnejšie, než ľudia. Experti zodpovední za tento systém objasňujú, že sú hlavným jazykom biológie sekvencie, s ktorými dokážu podobné systémy pracovať nesmierne šikovne a efektívne.

Šetrením času pri výskume v oblasti medicíny je možné šetriť nielen peniaze, ale tiež ľudské životy. Zdrojový kód BioAutoMATED je sprístupnený vo forme open-source a môžu ho vďaka tomu odskúšať vedci, ktorí majú o podobnú technológiu záujem. Na presnejšie využitie a aplikáciu takéhoto systému na konkrétne sety dát je však nutné najať experta, ktorý ho príslušne upraví.

Vie čítať myšlienky

AI robí nečakané pokroky aj v čítaní myšlienok, čo zvláda analýzou mozgovej aktivity. V rámci výskumu subjekty počúvali hodiny podcastov, pričom prebiehalo MRI ich mozgu, keďže počúvanie takýchto podcastov vytváralo mozgovú aktivitu. Túto aktivitu následne dekódovala umelá inteligencia a premieňala ju na text, pričom výsledky boli prekvapivo presné.

Prekonáva bariéry

Umelej inteligencie sa darí prenikať vo veľkom do čoraz väčšieho množstva oblastí, pričom práve medicína ju môže privítať hneď v niekoľkých formách. Ako sme informovali v nedávnom článku, umelej inteligencii sa napríklad podarilo vyvinúť vlastný liek, ktorý teraz vedci testujú na ľudských pacientoch.

Michal Jarmoluk/Pixabay

Umelá inteligencia však už dosiahla prekvapivé úspechy aj v rádiologických skúškach a to aj pri použití jazykového modelu ChatGPT namiesto špecializovaného systému. Zo 150 otázok sa ChatGPT podarilo správne zodpovedať 104, teda 69 %. Na prejdenie týmto testom je pritom nutné dosiahnuť úspešnosť 70 %.

Umelá inteligencia v tomto prípade lepšie zvládala otázky vyžadujúce jednoduchšie premýšľanie, pri ktorých dosiahla úspešnosť až 84 %. Pri tých ťažších sa jej darilo len s 60 % úspešnosťou, no podľa odborníkov je to aj tak zásadný úspech.

AI sa darí odhaľovať dokonca aj ochorenie mozgu a to s ešte vyššou presnosťou, než ľudskí experti. Vedci totiž prišli na to, že dokáže algoritmus GPT-3 identifikovať v spontánnej debate náznaky, na základe ktorých je možné diagnostikovať alebo predpovedať skoré štádiá demencie a to až v 80 % prípadoch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP