V článku boli použité materiály TASR.

Na niektorých úsekoch českých diaľnic sa zrejme zvýši maximálna povolená rýchlosť zo súčasných 130 kilometrov za hodinu na 150 km/h. Novela cestného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci, zavádza tiež možnosť šoférovať auto od 17 rokov pod dohľadom mentora, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Český minister dopravy Martin Kupka upozornil, že zákon nezvyšuje maximálnu povolenú rýchlosť na diaľniciach plošne. Keď zákon prejde celým legislatívnym procesom, rýchlejšie sa bude jazdiť len na nových a modernizovaných úsekoch diaľnic. Musí to umožňovať aj intenzita premávky v danej lokalite. Na zvyšných úsekoch zostane maximálna povolená rýchlosť nezmenená.

Ekológiu odsunuli na vedľajšiu koľaj

Paradoxom je, že vyspelé krajiny ako napríklad Holandsko, ktoré sa v doprave pozerajú aj na jej ekologickú stránku, idú presne opačným smerom a maximálnu rýchlosť na diaľniciach, ale aj bežných cestách nižších tried, znižujú. Pri vyššej rýchlosti má totiž automobil vyššiu spotrebu a tým pádom produkuje viac emisií.

FonTech

O tom, že Holandsko zavádza zníženie maximálnej povolenej rýchlosti na diaľnici, sme informovali ešte v roku 2019. Holandsko vtedy patrilo k najväčším producentom oxidov v Európe. Európske normy prekračovala táto krajina až štvornásobne, čo je vzhľadom na pomerne riedku obývanosť doslova alarmujúce číslo. Najväčším producentom oxidov patrí odvetvie poľnohospodárstva. To produkovalo až 61 % všetkých škodlivých plynov v krajine.

Opatrenia krajina zaviedla vo všetkých odvetviach, aj v osobnej doprave. Jedným z krokov k zníženiu produkcie oxidu uhličitého bolo zníženie maximálnej rýchlosti na diaľnici zo 130 km/h na 100 km/h. Toto obmedzenie však trvá iba v denných hodinách od 6:00 do 19:00. V nočných hodinách zostala maximálna povolená rýchlosť na úrovni 130 km/h. Už vtedy sa hovorilo, že k Holandsku by sa v tomto smere mohlo pridať viacero európskych krajín.

Spaľovákom chce obmedziť rýchlosť aj Slovensko

Koncom minulého roka  sme informovali o návrhu Akčného plánu rozvoja elektromobility v Slovenskej republike, ktorý sa v jednom z bodov venuje obmedzeniu maximálnej rýchlosti spaľovákov na diaľnici.

Už samotný návrh vyvolal medzi motoristami poriadny rozruch a nevôľu, nakoľko ministerstvo presnejšie nedefinovalo, podľa akého vzorca chcú maximálnu rýchlosť obmedzovať a koho všetkého sa v podstate tento návrh po jeho prijatí dotkne.

Volkswagen / TASR - Lukáš Grinaj

FonTech.sk sa preto obrátil na Ministerstvo hospodárstva, ktoré bližšie špecifikovalo niektoré detaily, a tak vieme, na ktorých úsekoch by mohla byť maximálna rýchlosť obmedzená a aký to bude mať dopad na celkovú dopravu na Slovensku.

Obmedzenie rýchlosti sa nebude týkať všetkých úsekov diaľnic, ale iba vybraných miest. V návrhu sa píše, že by sa malo postupovať podľa rakúskeho zákona takzvaných IG-L zón na diaľniciach.

Takto vyzerá demontáž a oprava batérie Škody Enyaq

V týchto zónach je klasická rýchlosť 130 km/h znížená na 100 km/h, v niektorých úsekoch aj na 80 km/h. IG-L zóny boli v Rakúsku zriadené z dôvodu zníženia emisného zaťaženia a hluku. Práve v týchto zónach dostali po novom elektromobily výnimku a ich majitelia môžu naďalej jazdiť rýchlosťou 130 km/h.

„Ministerstvo hospodárstva SR plánuje zaviesť takéto zóny skôr na miesta, kde je to potrebné pre zlepšenie ochrany prírody, ovzdušia, alebo ochrany zdravia a životného prostredia človeka. Rovnako na miesta, kde je zvýšený hluk a emisie vysoko nežiadúce. Tento cieľ si určilo ministerstvo hospodárstva, ale pri jeho realizácii bude potrebná súčinnosť aj ďalších inštitúcií štátnej správy a samospráv.

Pôjde o obdobu rakúskeho zákona, avšak v našich podmienkach sa skôr jedná o oblasti, ktoré sú určené na rekreáciu, oblasti, ktoré sú určené na rekonvalescenciu alebo zvýšeného pohybu chodcov, či miesta, kde často bývajú prekročené limity a z toho dôvodu v nich býva vyhlásená smogová situácia. Rovnako sme uvažovali o tzv. výpadovkách, kde by mohlo naopak elektrické auto ísť rýchlejšie a rýchlosť pre spaľovacie vozidlá by ostala zachovaná.“

Na otázku, či by sa výhoda pre bezemisné autá bude týkať aj plug-in hybridov, nám ministerstvo odpovedalo nasledovne:

„V tejto chvíli ešte o presnej podobe nie je rozhodnuté, avšak s vysokou pravdepodobnosťou sa to plug-in vozidiel nebude týkať. A to z dôvodu, ak by vozidlo nemalo k dispozícii dostatočné množstvo energie v batériách, tak takéto vozidlo máva spravidla vyššiu spotrebu a emisie, ako klasický hybrid.“

Konkrétne úseky diaľnic zatiaľ ministerstvo vyhliadnuté nemá, no na základe vyjadrenia dokážeme predpokladať, kde by mohlo k obmedzeniu rýchlosti pre spaľováky dôjsť. Väčšina diaľničných úsekov tak zostane bez zmeny:

„V tejto chvíli nerozmýšľame nad žiadnym konkrétnym úsekom, zameriavame sa skôr na oblasti klimatických kúpeľov, centier niektorých miest a pod. Čo sa týka diaľnic, najpravdepodobnejšie sú úseky, ktoré dosahujú vysoké stúpanie. V nich je množstvo vyprodukovaných emisií pri vyšších rýchlostiach väčšie, môže sa aj jednať o miesta v okolí vodných plôch, národných parkov, či miest.“

Pixabay

V každom prípade chce ministerstvo postupovať tak, aby tento návrh spôsobil čo najmenšiu nevôľu zo strany motoristov. Rezort rozhodne nechce, aby to malo akýkoľvek dopad na efektivitu práce a podľa toho bude pri zavádzaní obmedzení postupovať.

„Pri implementácii tohto zákona do praxe možno očakávať istú dávku nevôle, avšak neplánujeme zavádzať plošné zníženie rýchlostí. Ministerstvo hospodárstva nemá záujem o znižovanie efektivity práce, ktorá by tým mohla nastať. Sme názoru, že dokážeme nastaviť zákon a aj zóny tak, že vlna nevôle bude postavená len na nepodložených emóciách.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú