Vedcom sa v štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv podarilo objaviť nevšedný objekt. Jeho povaha konfrontuje naše predstavy o tom, že všetko je vo vesmíre možné. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Hnedý trpaslík

Predmetným objektom je hnedý trpaslík obiehajúci okolo hviezdy vzdialenej 1400 svetelných rokov od Zeme.

Hnedý trpaslík je objekt, ktorý je čosi medzi najväčšími planétami a najmenšími hviezdami. Vo všeobecnosti sú známe ako „hviezdy, ktoré zlyhali“ – teda objekty, ktoré prestali rásť skôr, než sa v ich jadre naštartovala fúzia vodíka.

NASA/JPL-Caltech/UCB

Inak povedané, ide o substelárne objekty, ktorých hmotnosť sa nachádza v rozmedzí od hmotnosti tých najväčších plynných obrov až po malé hviezdy. Ich hmotnosť tak nikdy nepostačuje na zapálenie termonukleárnej reakcie, avšak v ich jadre po určitú dobu prebieha nukleosyntéza deutéria.

Hoci tieto substelárne objekty sú omnoho teplejšie ako planéty, sú omnoho chladnejšie ako červené trpaslíky – najchladnejšie, najmenej hmotné a najmenej svietivé hviezdy vo vesmíre.

Rekordný objekt

Pozorovaný hnedý trpaslík s označením WD0032-317B sa však pohybuje okolo svojej hostiteľskej hviezdy v tak tesnej blízkosti, že jeho teplota v priemere presahuje 7 700 °C. To znamená, že je nielen omnoho horúcejší ako hociktorý iný červený trpaslík, ale vysoko presahuje povrchové teploty Slnka (5 500 °C).

NASA/JPL-Caltech

Tento rekordný objav nám podľa tímu vedcov pomôže pochopiť, čo sa stane s plynnými obrami, ktoré obiehajú okolo extrémne horúcich a masívnych hviezd. Pozorovanie takýchto prípadov je totiž vďaka vlastnostiam hviezd extrémne náročné.

Čo sa týka samotného WD0032-317B, ten obieha okolo bieleho trpaslíka s označením WD0032-317, ktorý dosahuje približne 40 % hmotnosti Slnka.

Predmetný hnedý trpaslík dosahuje hmotnosť 75- až 88-násobku hmotnosti Jupitera, pričom obieha v tesnej blízkosti okolo bieleho trpaslíka. Jeden obeh okolo tejto mŕtvej hviezdy totiž hnedý trpaslík stihne za 2,3 hodiny.

Za zmienku tiež rozhodne stojí fakt, že hnedý trpaslík je k svojej hviezde slapovo uzamknutý, čo znamená, že rovnaká strana je k nej neustále privrátená – na jednej strane je permanentne deň, na druhej noc.

Na dennej strane sa teplota pohybuje v rozsahu od 7000 °C do 9500 °C, zatiaľ čo na nočnej strane dosahuje 1000 °C až 2700 °C. WD0032-317B je tak najhorúcejším objektom svojho druhu – žiadna planéta, ani žiadny hnedý trpaslík nie je horúcejší.

To tiež z WD0032-317B robí ideálneho kandidáta na ďalšie pozorovania a štúdie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP