Spoločnosť Radiant Nuclear sa chystá uviesť na trh jedinečné zariadenie, ktoré môže konečne preraziť bariéru v oblasti dostupnej jadrovej energie a kompaktných štiepnych reaktorov. Ako informuje Interesting Engineering, predaj svojho reaktoru chce spustiť už v roku 2027 a má uľahčiť nielen logistiku, ale tiež prechod na zelenú energiu.

Čistá energia pre všetkých

Prenosný reaktor Kaleidos má nahradiť dieselové generátory oveľa čistejšou formou energetickej produkcie a navyše poskytnúť aj vyššiu energetickú hustotu, čo zásadne uľahčí logistiku. S logistikou však ešte väčšmi pomôže, že je nutné v takomto reaktore doplniť palivo len raz za 5 rokov, čím sa z neho stáva ideálna voľbe nielen na civilné účely.

Kaleidos má byť skonštruovaný tak, aby nemohlo dôjsť k jeho roztaveniu a poskytne tak aj vysokú spoľahlivosť a bezpečnosť, pričom dokáže naraz zásobovať približne až 1000 domácností čistou elektrickou energiou. Navyše má využiť chladenie vzduchom, čím Kaleidos zníži aj spotrebu vody, ktorá je s jadrovými reaktormi väčšinou spájaná.

Radiant Nuclear

Kaleidos má dosiahnuť výkon 1,2 MW a je ideálnou voľbou nielen pre odľahlé obydlia, ale aj pre armádu, v ktorej je logistika nesmierne dôležitá. O kompaktné reaktory teda prejavila záujem aj armáda USA. Okrem elektrickej energie produkuje Kaleidos aj 1,9 MW tepelnej energie, ktorú je možné využiť na vykurovanie alebo odstraňovanie soli z morskej vody, vysvetľuje Radiant Nuclear.

Armáda zaplatí stovky miliónov

Vysokoteplotný plynom chladený reaktor dodá armáde USA spoločnosť BWX Technologies a poskytne výstupný výkon od 1 do 5 MWe. Okrem paliva TRISO použije špeciálny urán, ktorý je odolný voči extrémnej teplote a nepredstavuje veľké environmentálne riziko. BWXT navrhuje celé zariadenie tak, aby bolo možné ho transportovať v štandardných lodných kontajneroch s dĺžkou 6 m a to či už na mori, železnici alebo jednoducho nákladiakom.

Korene v SpaceX

Radiant Nuclear založil v roku 2017 inžinier Doug Bernauer, ktorý v minulosti pracoval aj pre SpaceX ako letecký inžinier rakiet Falcon, neskôr zase na projekte Hyperloop. Spolupracoval aj s ďalšou Muskovou firmou, ktorou je The Boring Company, a zaoberal sa aj orbitálnym dočerpávaním paliva rakety Starship, ktorú SpaceX aj naďalej úspešne vyvíja.

Radiant Nuclear

V reaktore Kaleidos je teplo prenášané z jadra pomocou hélia, ktoré sa v tomto systéme nestáva rádioaktívnym, čo znižuje aj riziko úniku radiácie. Ako palivo využije inovatívne TRISO, ktoré je odolné voči roztaveniu a celé zariadenie môže dosiahnuť pomerne nízku cenu, keďže je možné ich sériovo vyrábať v továrni a následne dopraviť na miesto určenia.

Preprava tohto zariadenia je možná ako nákladiakom, tak aj lietadlom či loďou. Ich životnosť je plánovaná na 20 rokov, teda je možné ich palivo doplniť celkovo 4-krát vrátane prvotného naplnenia. Čo presne sa s týmito zariadeniami stane po konci životnosti zatiaľ známe nie je, väčšinu z nich je však možné recyklovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú