Tím študentov zo Stanfordskej univerzity vytvoril doslova a do písmena inteligentné okuliare. Tie totiž na výstupe zobrazujú text z jazykového modelu GPT-4 od OpenAI. Na tému upozornil portál Futurism.

Okuliare s umelou inteligenciou

Inteligentné okuliare s názvom rizzGPT (real-time Charisma as a Service), ktoré svojmu nositeľovi poskytnú „charizmu ako službu v reálnom čase (prípadne okamžitú charizmu) počúvajú konverzáciu svojho „pána“ a napíšu mu presne to, čo má povedať. Ide teda o šikovnú pomôcku, ktorá je určená, aby nejednému študentovi pomohla pri skúške, či naviedla na tie správne chodníčky pri pracovnom pohovore alebo rande.

Bryan Hau-Ping Chiang/Twitter

Prihliadnuc k tomu, že toto zariadenie nepôsobí príliš nenápadne, zrejme by nebolo ťažké takéhoto trúfalca odhaliť. Tak či onak ide o ďalší dôkaz toho, ako ChatGPT pobláznil svet a ľudia sa ho snažia integrovať azda do každej existujúcej technológie.

Iný šikovný vývojár ho nedávno integroval ako skratku s názvom S-GPT do zariadení so systémom iOS, iPadOS, macOS a watchOS. V tomto prípade ide o pokročilú konverzačnú skratku, ktorá spája ChatGPT s natívnymi systémovými funkciami operačných systémov od Apple.

Čo sa týka samotných okuliarov, ide o pomerne výrazné zariadenie, ktoré bolo vytvorené prostredníctvom rozšírenej reality Monocle AR. V podstate ide o platformu, ktorá umožňuje používateľom pracovať s digitálnym obsahom v reálnom svete. Zariadenie svojim tvarom pripomína monokel (optická šošovka len na jedno oko), ktorú si nositeľ môže nacvaknúť na svoje bežné optické okuliare.

RizzGPT pozostávajú s kamery, mikrofónu a displeja s vysokým rozlíšením, ktorý zobrazuje text generovaný najnovším jazykovým modelom od spoločnosti OpenAI. Tým je samozrejme populárny GPT-4. Za zmienku rozhodne stojí skutočnosť, že GPT-4 prekonala ostatné najmodernejšie veľké jazykové modely v rôznych benchmarkoch, pričom v simulovaných testoch skončila medzi najlepšími 10 %. Pre porovnanie, GPT-3,5, na ktorej je založená pôvodná verzia ChatGPT, skončil v rovnakých testoch v spodných 10 %.

V zariadení je nainštalovaný softvér Whisper od OpenAI určený na rozpoznávanie reči, ktorý hovorené slovo tlmočí priamo do chatbota, ktorý nositeľovi v priebehu niekoľkých sekúnd vygeneruje výstupný text.

Ten je síce poriadne malý, no vďaka rozlíšeniu obrazovky dobre čitateľný. Ako táto „zázračná vecička“ vyzerá, si môžeš pozrieť v krátkej ukáže, s ktorou sa na Twitteri s verejnosťou podelil jeden z tvorcov Bryan Hau-Ping Chiang.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP