Mimozemský svet vzdialený len 40 svetelných rokov od Zeme je jedným z najzvláštnejších, aké sme objavili.

Teleskop Jamesa Webba teraz na tomto čudesnom mieste dokonca odhalil víriace sa oblaky silikátových zŕn cirkulujúcich v atmosfére. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Jedna z najpodivnejších planét

Pozorovaným objektom je planéta dosahujúce hmotnosť 20-násobku Jupitera, na ktorej panujú teploty dostatočné na to, aby sa pri nich roztopil hliník. Navyše, putuje po dlhej 10 000 rokov trvajúcej obežnej dráhe okolo dvoch hviezd. Aby toho nebolo málo, VHS 1256 b je neustále bičovaná búrlivými piesočnými búrkami.

NASA, ESA, CSA, J. Olmsted (STScI)

V novej štúdii publikovanej v žurnále The Astrophysical Journal Letters vedci prostredníctvom teleskopu Jamesa Webba pozorovali nielen oblaky plné piesku, ktoré zdobia túto planétu, ale tiež vodu, metán, oxid uhličitý v jej atmosfére.

VHS 1256 b je plynný gigant, alebo tzv. super-Jupiter, ktorému jeden prelet okolo svojich dvoch materských hviezd trvá dlhých 10 000 rokov. Vzhľadom na to, že táto exoplanéta sa nachádza tak ďaleko od svojich hviezd, svetlo z nich ju nezatieňuje a vedci tak majú priamy výhľad. V iných prípadoch, kedy sa exoplanéty nachádzajú blízko svojej hviezdy, musia študovať hviezdne svetlo, ktoré prechádza atmosférou exoplanéty – neštudujú planétu priamo, upozorňuje portál LiveScience.

VHS 1256 b je asi štyrikrát ďalej od svojich hviezd ako Pluto od nášho Slnka, čo z neho robí skvelý cieľ pre Webba,“ uviedla astrofyzička Brittany Miles. „To znamená, že svetlo planéty nie je zmiešané so svetlom hviezdy,“ dodala.

Ako ďalej uviedol spoluautor štúdie Paul Mollière z Inštitútu Maxa Plancka v Nemecku, žiadny iný teleskop nedeifikoval počas jedného pozorovania toľko prvkov. „Vidíme veľa molekúl v jedinom spektre z JWST, ktoré podrobne opisujú dynamický systém oblakov a počasie na tejto planéte.“

Infračervené spektrum VHS 1256 b. NASA, ESA, CSA

Planéta sa stále vyvíja

Podľa všetkého sú tieto oblaky vytvorené z jemných silikátových častíc, ktoré sú ešte drobnejšie a jemnejšie ako zrnká piesku. Tieto silikátové častice podľa astronómky Beth Biller môžu byť dokonca menšie ako častice v dyme.

NASA's Goddard Space Flight Center

Ako sme tiež spomínali, táto planéta je veľmi horúca. Teplota v atmosfére dosahuje priam pekelných 830 °C. Vzhľadom na to, že podľa vedcov ide o veľmi mladú planétu, ktorá má len 150 miliónov rokov, prachová búrka na nej nebude trvať večne.

Postupne ako bude planéta starnúť, sa mračná plné prachu budú postupne transformovať, ochladí sa a atmosféra sa vyčistí.

Za zmienku ale rozhodne stojí i fakt, že VHS 1256 b sa svojou hmotnosťou nachádza presne na rozmedzí medzi planétou a hnedým trpaslíkom – zlyhanou hviezdou, ktorá nie je dostatočne hmotná na to, aby došlo k fúzii vodíka. Hnedé trpaslíky sú ale dostatočne veľké na to, aby v ich jadre prebiehala fúzia deutéria, teda ťažkého vodíka. Tieto hviezdy sú preto oveľa chladnejšie a svietia menej, než hviezdy s plne funkčným jadrom.

Ako sme ťa informovali aj v samostatnom článku jedným z najzvláštnejších hnedých trpaslíkov je objekt známy ako The Accident, ktorý sa od všetkých známych hnedých trpaslíkov zásadne líši. Jeho špecifické spektrum totiž naznačuje, že je tak starý, ako samotný vesmír. Všetky doteraz objavené hnedé trpaslíky sú oveľa mladšie a zrejme tak existuje skupina týchto objektov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú