Mimozemský život na Encelade, ľadovom mesiaci Saturnu a 19. najväčšom mesiaci v Slnečnej sústave, je podľa vedcov možné nájsť aj bez toho, aby sme museli na jeho povrchu pristáť. Ako totiž informuje ScienceAlert, experti z Arizonskej univerzity si myslia, že nám môžu celú problematiku uľahčiť gigantické gejzíry na povrchu tohto telesa.

Množstvo plánovaných misií

Ak sa niekde v Slnečnej sústave nachádza mimozemský život, práve Enceladus má obrovský potenciál. Jedná sa totiž o mesiac s priemerom približne 500 km, ktorý je kompletne pokrytý ľadovým oceánom s vonkajšou vrstvou ľadu hrubou až 5 km v tých najtenších miestach. Hĺbka tohto oceánu pritom dosahuje až 10 km a tieto vlastnosti sú zásadnou prekážkou vo výskume.

Ľudstvo totiž pripravuje sondy, ktoré dokážu takéto ľadové vrstvy prevŕtať, avšak ani zďaleka sa nejedná o jednoduchý proces a aj keď je pre vedu najlepšie to skúsiť, experti prišli s nápadom, ako tento komplikovaný proces obísť. V štúdii zverejnenej v The Planetary Science Journal vysvetľujú, že je možné využiť prítomnosť obrovských gejzírov slanej vody, ktoré vytryskujú spod povrchu Enceladu.

Tím vedcov simuloval pokročilú orbitálnu sondu s množstvom meracích zariadení, ktorá má byť podľa získaných výsledkov schopná rozoznať prítomnosť života v oceáne na základe dát, ktoré získa skúmaním spomínaných gejzírov. Tento teoretický výskum ale zároveň odhalil niečo skutočne prekvapivé.

NASA

Vhodné podmienky pre život

Enceladus je nesmierne lákavým objektom pre výskum a hľadanie mimozemského života práve kvôli podmienkam, ktoré panujú pod jeho povrchom. Aj keď pôsobí zvonku ako pustatina, jeho oceán obsahuje napríklad fosfor, ktorý je pre život dôležitý.

Pomocou novších modelov vedci zistili, že minerály bohaté na fosfor, známe ako fosfáty, sa môžu nachádzať v kamennom jadre hlbokých oceánov Enceladu. Z neho sa môžu postupne uvoľňovať do vôd nad ním.

Extrémne málo biomasy

Vedci najprv vypočítali pravdepodobnosť, že sa bunky alebo biologické molekuly dostanú cez tieto gejzíry von a bude ich tak možné detegovať. Táto pravdepodobnosť sa ukázala ako dostatočná na to, aby sa o čosi také pokúsili, ale zároveň prišli na niečo nečakané. Ak sa v oceáne Enceladu nachádza život, môže dosahovať množstvo biomasy porovnateľnú s jednou jedinou veľrybou.

NASA

Avšak aj v prípade, že sa v Encelade nachádza skutočne tak malé množstvo živých organizmov, dokáže ho hypotetická sonda odhaliť. Vo výskume ale pokračujú a chcú zistiť, aké je maximálne množstvo organizmov, ktoré sa môže v globálnom oceáne tohto mesiaca vlastne nachádzať.

NASA medzitým čelí problému s financiami práve pre takéto misie. Ako totiž vysvetľuje portál SpaceNews, aj napriek zvýšenému rozpočtu má NASA naďalej problémy s rozpočtom planetárnej vedy, pod ktorú spadá práve prieskum cudzích planét či mesiacov. Na rok 2023 totiž agentúra dostala v tomto smere 3,2 miliardy amerických dolárov, čo je síce nárast, avšak nedostatočný. Problémom sú totiž zvyšujúce sa náklady.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP