Dnes sa všetky planéty slnečnej sústavy zoradili v jednom zornom poli
Aktualizované 28. decembra 2022 – Príroda si opäť prichystala neuveriteľnú šou. Dnes v noci totiž môžeš na nočnej oblohe vidieť všetkých zvyšných 7 planét slnečnej sústavy naraz. Voľným okom uvidíš Venušu, Merkúr, Saturn, Jupiter a Mars, ak máš ďalekohľad alebo teleskop, uvidíš aj Urán a Neptún, upozorňuje britský DailyMail.
Všetky planéty môžeš už teraz pozorovať v línii, ktorá spája juhozápadný a východný horizont. Kvôli Neptúnu by si mal svoj teleskop namieriť medzi Saturn a Jupiter, kvôli Uránu medzi Mars a Jupiter. Zaujímavé je napríklad to, že Mesiac sa v niektorých častiach noci bude nachádzať presne medzi Jupiterom a Saturnom.
Planéty slnečnej sústavy od okolitých hviezd dokážeš rozlíšiť pomerne jednoducho, sú totiž výrazne jasnejšie, keďže sú omnoho bližšie k nám.
Ak sa na nočnú oblohu z nejakého dôvodu nemôžeš pozrieť vlastnými očami, projekt Virtual Telescope bude vysielať pohľad z talianskeho Ríma počas celej noci cez svoj YouTube kanál.
Aktualizované 24. decembra 2022 – Na nočnej oblohe je možné pozorovať až 5 planét Slnečnej sústavy voľným okom – Merkúr, Venušu, Mars, Jupiter a Saturn. Bohužiaľ, Merkúr a Venušu bude možné sledovať len počas súmraku, veľmi nízko nad juhozápadným obzorom. Tento úkaz potrvá od 27. do 31. decembra.
Všetky planéty Slnečnej sústavy sa totiž zoradili tak, že je možné ich naraz pozorovať v jednom zornom poli pri pohľade na oblohu. Ako vysvetľuje ScienceFocus, do jednej línie sa kvôli svojim obežným dráham nemôže 8 hlavných planét nikdy zoradiť a v jednej časti oblohy sa naposledy nachádzali pred vyše 1 000 rokmi, opäť sa im to podarí až v roku 2 492.
Je možné dokonca pozorovať aj Urán a Neptún, avšak len pomocou ďalekohľadov, píše portál Newsweek. Najťažšie je ale pozorovanie Merkúru, ktorý sa nachádza vo svetlej časti oblohy – pozorovanie je totiž možné len pred východom Slnka.
Aktualizované 13. decembra 2022 – Meteorický roj Geminidy, ktorý je najaktívnejším každoročným rojom, dosiahne už zajtra, 14. decembra okolo 14:00 svoje maximum. Najlepšie podmienky pre pozorovanie zo Slovenska preto budú už počas dnešnej noci, na prelome utorka a stredy a tiež v noci zo stredy na štvrtok.
Zdrojom týchto meteorov je planétka 3200 Phaeton s priemerom asi 5,8 km, ktorá bola objavená v roku 1983. Radiant bude postupom večera stúpať čoraz vyššie, spolu s ním aj frekvencia, ktorá môže dosiahnuť až 120 meteorov za hodinu.
Pôvodný článok
Decembrová obloha prinesie hneď niekoľko zaujímavých úkazov, ktoré môžeme sledovať aj zo Slovenska. Ako totiž informuje Fyzikálny ústav Sliezskej univerzity v Opave, dôjde k zatmeniu Marsu Mesiacom.
Môže byť aj bližšie
Mars sa už 1. decembra priblížil k Zemi na vzdialenosť 81,5 miliónov kilometrov, čo je najbližšie pri tomto obehu. Nejedná sa však o najnižšiu možnú hodnotu, ktorú dokáže Mars voči Zemi dosiahnuť v prípade, že dôjde k opozícii na konci augusta – k tomuto úkazu ale dochádza len raz za 15 až 16 rokov, píše NASA.
K opozícii so Slnkom má v tomto prípade dôjsť 8. decembra, kedy bude Mars najlepšie pozorovateľný vďaka jasnosti až -1,9 magnitúdy. V ten istý deň, okolo 6:00 ráno, bude možné pozorovať zo Slovenska a Česka aj zatmenie Marsu našim Mesiacom, pričom sa môže konkrétny čas pozorovania zakrytia Marsu Mesiacom líšiť niekoľkými minútami podľa toho, kde na Slovensku alebo v Česku sa pozorovateľ nachádza. Úkaz bude viditeľný mezi 6. a 7. hodinou (okolo 6. hodiny Mesiac zakryje Mars, o hodinu neskôr Mars vystúpi)
Mars sa opäť objaví spoza západného okraju Mesiaca okolo 7:00 a k pozorovaniu je potrebný aspoň malý ďalekohľad. Pre podrobnejšie pozorovanie postupného zákrytu je však potrebný väčší ďalekohľad s priemerom aspoň 7 cm. Ani pri zákryte červenej planéty Mesiacom však udalosti decembrovej oblohy nekončia a prinesú hneď niekoľko ďalších úkazov.
Vyše 250 za hodinu
Meteorický roj Geminidy má pomerne stabilné maximá, ktorých frekvencia však predsa len trochu kolíše. Ako napríklad spomína Medzinárodná meteorická organizácia, v roku 2014 dosiahli maximum vo výške až 253 meteorov za hodinu.
Meteorický roj a päť viditeľných planét
O necelý týždeň na to príde vyvrcholenie meteorického roja Geminidy, ktorý je najaktívnejším každoročným rojom. Jeho radiant (bod, z ktorého meteory zdanlivo padajú) sa bude nachádzať východne od dvoj najjasnejších hviezd, Castor a Pollux, v súhvezdí Blížencov.
K vyvrcholeniu má dôjsť po polnoci, na prelome 13. a 14. decembra, avšak ich pozorovanie je možné už krátko po západe Slnka. Skutočné maximum nastane až okolo 14:00, čo však nie je možné pozorovať.
23. decembra, pred Vianocami, zase dôjde k novu a to len 3 minúty pred polnocou, teda pred Štedrým dňom. Dostatočne ďaleko od miest a svetelného smogu je na takejto nočnej oblohe možné lepšie pozorovať Mliečnu cestu. Okrem toho bude možné pozorovať takzvaný „zimný šesťuholník“, ktorý vytvoria hviezdy Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux, Procyon a Sírius – v tomto šesťuholníku sa bude nachádzať jasný Betelgeuze.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vedci porušili 160-ročný zákon fyziky. Našli spôsob, ako chytať „stratenú” energiu
Záhadná anomália priťahuje všetky objekty na stovky miliónov svetelných rokov
Letí závratnou rýchlosťou. K Marsu sa blíži záhadný objekt, ktorý nechal vedcov bez slov
Stojí menej ako jedno euro. Vedci z MIT vymysleli jednoduchý test, ktorý odhalí rakovinu
Hawking mal naozaj pravdu. Desivý jav zničí celý vesmír
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Slováci ich „hltajú“ ako lentilky: Kardiológ odhalil doplnky, ktoré vedú k neplodnosti, zlyhaniu pečene a predčasnej smrti
Smrteľný vírus v populárnej destinácii Slovákov: Krajina hlási prvé úmrtie, 25 ľudí je v karanténe
Dopravu na D1 paralyzovala zrážka kamiónov. Diaľnica je neprejazdná
V populárnom letovisku Slovákov zúri masívny požiar. Evakuujú tisíce miestnych aj dovolenkárov
Súčasná vláda by dnes nevznikla: SLOVENSKO a Republika rastú, Hlas padá na dno (PRIESKUM)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Vymenil som svoje smart hodinky za „Čínu“ a ostal som zarazený. Najväčší predsudok Slovákov je dávno preč
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- iPhone stráca lesk. Slováci už nechcú míňať za mobily 1000 eur a našli si nového miláčika
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
- Najlepší film Marvelu posledných rokov je konečne online. Aj so slovenským dabingom
-
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
Z trhu zostali len kolesá a karosérie: Ruský automobilový priemysel je v troskách, tieto čísla sú hrozivé
Pitná voda na Slovensku je v ohrození. Zaostávame v boji proti najväčšiemu nepriateľovi
Vyhynulo až 90 % života. Vedci konečne našli príčinu najväčšej katastrofy v histórii Zeme
Brusel čelí veľkému tlaku: Česi chcú prepísať prísne emisné pravidlá, podporilo ho 17 spojencov
Stellantis zvyšuje kritiku EÚ: Tieto autá nikto nekupuje, budeme musieť zatvárať závody v Európe
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP