Slováci sa môžu tešiť na ďalší meteorický roj, tentoraz Leoníd, informuje v tlačovej správy Slovenská akadémia vied (SAV). Je však šanca, že okrem množstva „padajúcich hviezd“ prinesie aj jedinečné prekvapenie, ktoré je možné pozorovať len raz za vyše 30 rokov.

Nezvyčajná frekvencia

Meteorický roj Leoníd bol po prvý raz objavený, resp. zaznamenaný ešte v roku 902. Tohtoročné maximum dosiahne roj zajtra v noci, 18. novembra, avšak aktívny je celkovo od 6. do 30. novembra. Počas maxima vyrastie frekvencie pozorovateľných meteorov na približne 15 za hodinu, avšak nie je vylúčené, že tento rok prinesie roj a veľké prekvapenie.

Je totiž možné, že sa frekvencia meteorov vyšplhá v noci 19. novembra až na 200 za hodinu. K takýmto zvýšeným frekvenciám pritom dochádza len približne raz za 32 až 34 rokov a ako informuje feraj.ru, v roku 2033 môže táto frekvencia dosiahnuť dokonca až do 400 meteorov za jedinú hodinu. Ako dodáva portál iMeteo, materskou kométou tohto meteorického roju je periodická kométa 55P/Tempel-Tuttle.

Austin Human/Unsplash

„Roj má husté stredné vlákno, to znamená, že polovica meteorov sa objaví v priebehu 24 hodín okolo maxima. Vtedy je možné vidieť okolo 15 meteorov za hodinu,“ vysvetľuje pre SAV Ján Svoreň. Prekvapenie v podobe zvýšenej frekvencie spomína s odvolaním sa na predpoveď odborníkov z populárno-vedeckého časopisu Astronomy.

Meteorická búrka

Miesto meteorickej sprchy môže dôjsť aj k meteorickej búrke, ktorá sa vyznačuje oveľa vyššou frekvenciou meteorov. Keď k takejto búrke došlo v roku 1966, za jedinú minútu bolo možné pozorovať tisícky meteorov a ako dodáva NASA, 15-minútové divadlo pripomínalo nepretržitý dážď padajúcich hviezd.

Priaznivé podmienky

SAV v správe zároveň informuje o mimoriadne priaznivých podmienkach, avšak z hľadiska počasia môže byť pozorovanie o niečo komplikovanejšie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) totiž predpovedá oblačný a daždivý piatok, pričom pomerne oblačná bude aj nasledujúca sobota.

V prípade vyhovujúceho počasia je najlepšie nájsť miesto, ktoré nemá problém so svetelným smogom, teda sa nachádza čo najďalej od väčších miest a celkovo verejného osvetlenia.

NASA

Ako ďalej vysvetľuje NASA, radiant meteorického roju Leoníd sa nachádza v súhvezdí Leva a pri vstupe do zemskej atmosféry dosahujú jeho meteory rýchlosť až 71 km/s. Materská kométa 55P/Tempel–Tuttle bola po prvý raz objavená v roku 1865 a Slnko obehne raz za 33 rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP