Rusko zostrelilo svoju špičkovú stíhačku pomocou vlastného systému protivzdušnej obrany, informuje Forbes. Akoby to celé nestačilo, ruské jednotky zostrelili rovno najnovšiu verziu tejto generácie bojovej stíhačky, pričom Putinova armáda ich má vo výbave len hŕstku. Pri nedostatku špičkových leteckých komponentov sa tak môže jednať o zásadnú chybu.

Novšie nedokáže vyrobiť

Samotné stíhačky Su-34 síce nie sú tie najnovšie a v službe sú už od roku 2014. Na Ukrajine ale invázne vojská prišli o najnovšiu verziu Su-34, označovanú tiež písmenom M. Tieto stroje majú údajne vylepšené letecké vlastnosti, radar, komunikáciu a aj samotné zbraňové systémy.

Rusko má síce v rukách aj stíhačku ešte novšej generácie, známu ako Su-57, avšak s jej výrobou má zatiaľ problémy a vyrobilo ich tak málo, že je jej reálny bojový význam prakticky zanedbateľný. Produkciu navyše naďalej ohrozujú sankcie, keďže podobné špičkové stroje potrebujú aj množstvo elektroniky, s ktorou má Rusko poriadne problémy.

Kremeľ pôvodne uzavrel s výrobcom lietadiel Suchoj kontrakt, v rámci ktorého mala spoločnosť vyprodukovať každoročne 14 nových Su-34M, a to až do roku 2027. Tento kontrakt vláda predčasne zrušila ešte v máji roku 2020 a celkovo tak stihla obdržať len desať týchto strojov. Vlastnou chybou tak teraz prišlo o 10 % flotily Su-34M, píše The Drive/The Warzone.

Vyhodené peniaze

Rusko v rámci vojny na Ukrajine stráca obrovské množstvo samotných vojakov, ale aj armádnej techniky, ktorá ho stojí nemalé peniaze. Podľa zrušeného kontraktu stála každá zo stíhačiek Su-34M takmer 50 miliónov amerických dolárov a výsledná flotila v počte 76 mala nahradiť zvyšné stíhačky Su-24. Tie sú v službe už od roku 1974 a používa ich aj Ukrajina.

Su-34 sú vyvinuté zo starších stíhačiek Su-27, ktoré sú v službách ruskej armády doteraz a takisto ich využíva aj Ukrajina, aj keď presný počet zatiaľ známy nie je. Rusku sa teda vzdušný priestor nad okupovanou krajinou uzavrieť nepodarilo, keďže len nedávno vyšlo video video, na ktorom ukrajinské stíhačky bombardovali Hadí ostrov – z neho sa neskôr ruské jednotky úplne stiahli.

Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia

Rusko tvrdí, že najmodernejšie Su-57 ich použilo niekoľko týždňov po započatí invázie, avšak nie v priamych bojoch na území Ukrajiny. Stíhačky Su-57 sú oveľa drahšie ako Su-34 a Rusko nechce ich predčasným nasadením do boja riskovať potenciálnu hanbu a ďalšie finančné straty v prípade, že dôjde k ich zostreleniu.

Aj keď má Rusko naďalej leteckú prevahu, jeho stroje nie sú práve v ukážkovom stave. O tom svedčia aj komerčne dostupné GPS systémy, ktoré si ruskí piloti vymieňali za pôvodné vybavenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú