Éra moderných rakiet započala v 20. storočí primárne ako odvetvie armáda, či už sa jednalo o zbrane s dosahom desiatok či stoviek kilometrov, medzikontinentálne balistické strely ohrozujúce nepriateľa jadrovými zbraňami či vynášanie armádnych družíc na orbitu.

Nie je preto prekvapením, že sa snaží armáda USA kapacity rakiet ešte väčšmi rozšíriť a vôbec po prvý raz takýto stroj využiť na prepravu rýchlej zásahovej jednotky vojakov vo veľmi špecifických situáciách, informuje The Intercept. Pentagón má totiž záujem o Starship spoločnosti SpaceX, ktorá je pre tieto účely ako stvorená.

Ako jediná dokáže pristáť

Prvé stupne rakiet Falcon 9 pristávajú už roky a SpaceX v tomto smere doposiaľ nik nedobehol. Už teraz má ale firma k dispozícii oveľa väčšiu raketu Starship, ktorá je v pokročilom štádiu vývoja a chystá sa vyletieť po prvý raz na obežnú dráhu, podľa Muska už v júli.

Čiastočne cenzurovaná počítačová snímka potenciálneho využitia Starship v armáde. Zdroj: US Transportation Command

Starship má hneď niekoľko veľmi dôležitých vlastností, o ktoré má armáda záujem. Najdôležitejšou z nich je fakt, že aj jej druhý stupeň dokáže pristáť naspäť na Zemi. Raketu je tak možné využiť na transport vojakov s bezprecedentnou rýchlosťou a zabezpečiť tak schopnosť extrémne rýchlej reakcie na hrozby, píše TechTimes.

Podľa generála Stephena Lyonsa dokáže dopraviť Starship kamkoľvek na Zemi náklad porovnateľný s Boeingom C-17 do jednej hodiny. To je čiastočne pravda, avšak Starship nepoužíva raketové motory na pevné palivo, ktoré dokážu sedieť v silách celé roky a čakať na štart. Miesto toho je v tomto prípade potrebná čerpacia sekvencia, ktorá trvá v ideálnom prípade do 30 minút.

Odstraší nepriateľov

Keďže oba stupne Starship pristávajú, klesá cena takéhoto systému na minimum, čo ďalej uľahčuje jeho využitie. Podľa čiastočne naďalej utajenej správy USTRANSCOM (Veliteľstvo dopravy Spojených štátov amerických) môže len demonštrácia schopnosti takejto dopravy armádnej logistiky či vojakov odradiť nepriateľa od pokus o útok na americké základne.

SpaceX/Polaris

Nie je zatiaľ jasné, či sa čosi také stane v blízkej budúcnosti realitou alebo ostane len v rovine dystopických sci-fi filmov. Záujem o Starship prejavili aj Vzdušné sily USA, ktoré poskytli SpaceX investíciu vo výške cez 50 miliónov amerických dolárov.

Takáto metóda transportu má predsa len svoje nevýhody a okrem potreby naplnenia rakety palivom je to aj fakt, že musí niesť na palube potrebný náklad, ktorý sa bude podľa situácie zásadne líšiť.

Z logistického hľadiska sa tak nebude jednať o hodinovú reakciu, ani dvojhodinovú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP