Ľudia im podľahli a Hollywood schovali do vrecka. Toto sú úžasné filmy, ktoré dobyli svet
Doba, keď cudzojazyčné filmy pôsobili svojím znením ako okrajový žáner, obľúbený maximálne nezávislými kritikmi, je dávno preč. V Hollywoode je každoročne bitka o to, kto ich „vezme do rúk“ a z celosvetového diváckeho úspechu spraví vlastný remake.
Zatiaľ čo súčasná americká kinematografia so svojimi početnými adaptáciami hier, spin-offmi a všadeprítomnými komiksami potvrdzuje scenáristickú krízu, zvyšok sveta čoraz častejšie prichádza s originálnymi titulmi, ktoré si podmaňujú svet a dokonca už vedia siahnuť aj po tom najprestížnejšom ocenení.
Príkladom je snímka Parazit z roku 2019, držiteľ Oscara za Najlepší film, ktorá sa stala zároveň aj prvým neanglicky hovoriacim filmom s ocenením v hlavnej kategórii.
Ak sa pozrieme do nedávnej minulosti, zistíme, že ponuka kvalitných snímok natočených mimo Hollywood je skutočné pestrá a vo veľkom ju milujú aj Slováci. Toto sú najlepšie kúsky, ktoré ohromili celý svet.
Nedotknuteľní
Krajina galského kohúta je vďaka svojmu jedinečnému a nekompromisnému humoru pravidelným prispievateľom do svetového fondu komédií a komediálnych drám. Najvýraznejšiu stopu však za poslednú dekádu jednoznačne zanechala snímka Nedotknuteľní z roku 2011, ktorá sa zapísala do análov kinematografie ako jeden z najväčších úspechov v histórii francúzskej filmovej školy.
Film založený na skutočnom príbehu ochrnutého milionára na vozíčku a jeho opatrovateľa si divákov podmanil predovšetkým vďaka svojmu nekorektnému a občas tiež čiernemu humoru, ktorý v silnej téme hendikepovaných ľudí dáva nadhľad a zároveň sa nikdy neschyľuje k lacnému citovému vydieraniu.
Citlivo vybalansované humorné situácie a jedinečná chémia medzi dvomi hlavnými hercami vystrelili snímku na pozíciu najsledovanejšieho filmu vo Francúzsku, ktorú si udržal až do roku 2014.
Jeho úspech, pochopiteľne, silne zarezonoval aj v Hollywoode a v roku 2017 vznikol zbytočný americký remake The Upside, ktorý navzdory silnému hereckému potenciálu nevyvolal podobný ohlas ako originál.
Parazit
Juhokórejský titul Parazit potvrdil medzi divákmi vo svete čoraz väčšiu popularitu a vzostup tamojšej filmovej produkcie. Dramatický triler s prvkami komédie sa môže popýšiť titulom prvej neanglickej snímky, ktorá získala Oscara za Najlepší film.
Okrem získania najprestížnejšieho filmového ocenenia zarobil Parazit aj slušný balík peňazí, keď s rozpočtom len 16 miliónov dolárov zinkasoval po celom svete neuveriteľných 263 miliónov dolárov.
Film o strete dvoch odlišných spoločenských svetov zabodoval u divákov vďaka skvelej kombinácii dramatických a trilerových prvkov spojených so satirou do jedného celku, ktorý často žongluje s neočakávanými zvratmi a drsným finále.
Zaujímavosťou snímky je aj jej skutočný príbehový pôvod, ktorí tvorcovia našli v rodine Lancelinových vo Francúzsku. Tá si postupne najala ako služobníčky dve sestry z chudobných pomerov a niekoľkoročné pracovné aj psychické zneužívanie nakoniec vyústilo do brutálnej vraždy celej rodiny.
Roma
Poriadne prevetrať hollywoodsku bezstarostnú konkurenciu sa podarilo aj mexickej snímke Roma z roku 2018 od režiséra Alfonsa Cuaróna (Gravitácia), v ktorej sledujeme život slúžky zo strednej triedy žijúcej v tvrdom a chudobnom regióne Mexico City 70. rokov.
Talentovaný režisér sa s filmom Roma vrátil do čias svojej mladosti a predostrel nám príbeh nespravodlivosti medzi sociálnymi triedami mexického veľkomesta a života bežnej rodiny v ňom.
Brilantný čiernobiely vizuál vtiahne diváka do víru rôznych malých elementov oslavujúcich silu ženskej hrdinky, ako aj jej útrap reflektujúcich na pozadí sociálnych nerovností.
Snímka sa s tromi Oscarmi a 10 nomináciami stala výkladnou skriňou Netflixu a dala nádej náročným užívateľom, že sa občas v ponuke streamovacej jednotky pri kvalitných seriáloch ocitne aj vydarená a kritikmi oceňovaná filmárčina. Bol to tiež prvý mexický film, ktorý vyhral Oscara za Najlepší zahraničný film.
NEPREHLIADNI
Odmietol rolu Iron Mana a od smrti ho delili len milimetre. Toto je príbeh Toma Cruisa
Hon
Severská časť európskeho kontinentu je rovnako chladným prostredím ako sú aj jej mrazivé filmové témy, ktoré tamojší tvorcovia svetu radi servírujú. Príkladom je aj dychberúca dánska dráma Hon s domácou hollywoodskou hviezdou Madsom Mikkelsenom.
Jadrom príbehu je zdanlivo obyčajná zápletka, ktorá však svojím sociálnym aspektom dokáže tvrdo zasiahnuť všetky ľudské emócie. Nekontrolovateľná duševná katarzia hlavného hrdinu, ktorému sa obvinením z pedofílie celý život prakticky otočí na ruby, sa neuveriteľným spôsobom prenáša aj na diváka.
Viac než samotný príbeh šokovala tenká hranica medzi tým, čo sa odohráva na obrazovke a tým, čo sa v predstavách divákov javí ako skutočnosť.
Režisér Thomas Vinterberg chcel film pôvodne natočiť v Amerike, po hodine a pol však zistil, že z dôvodu citlivej témy by ho nebolo možné dostatočne financovať. To len potvrdzuje čoraz deprimujúcejší stav Hollywoodskej produkcie.
REC
Severské pomalé a chladné tempo strieda horkokrvný temperament španielskej filmovej produkcie, ktorá sa v roku 2007 postarala o jeden mimoriadny zárez v hororovej tvorbe.
Zaujímavý found-footage štýl, ktorým sa kedysi preslávila aj Záhada Blair Witch, prevzal španielsky film REC, aby ho pre zmenu spojil so zombie tematikou.
Vznikol tak úspešný kultový horor REC, ktorý uväznil hlavnú hrdinku v obytnom dome plnom zombie kreatúr. Zatiaľ čo koncept iných found-footage snímok staval predovšetkým na strachu a predstavivosti z nevideného, REC je čistokrvnou adrenalínovou jazdou spojenou so šokovou terapiou z bezprostredných krvavých atakov.
Mimoriadny úspech snímky presiahol aj hranice starého kontinentu a po prerábke už štandardne siahol aj Hollywood, ktorý dokonca neumožnil vydať DVD verziu REC v USA až do doby, kým nebol natočený samotný remake.
Suburra
Vo svete nie je žiadna iná krajina, ktorá by si s mafiánskou témou vo filmovej či seriálovej tvorbe rozumela viac ako Taliansko. Od seriálu o mafiánskych klanoch v Neapole sa režisér Stefano Sollima presunul ku gangsterskému podsvetiu v Ríme.
Vo filme Suburra rozprestrel mozaiku príbehov zdanlivo navzájom nesúvisiacich, ktoré však do seba nakoniec zapadnú a spôsobia apokalypsu obrovských rozmerov.
Príbeh popretkávaný nitkami prehnitej politickej korupcie, násilia či obchodu s prostitúciou sa dočkal vo svete obrovského ohlasu a jedinou stranou, ktorá film skritizovala, boli rozhorčení talianski politici a zástupcovia Vatikánu. Ani tí však nezabránili tomu, aby sa Suburra dočkala aj seriálového spracovania.
Režisérovi Stefanovi Sollimovi sa vďaka pôvodnému filmu navyše konečne podarilo preraziť aj v Hollywoode, keď zasadol na režisérsku stoličku v trileri Sicario 2 s hviezdnym Joshom Brolinom či Beniciom Del Torom.
Pád tretej ríše
Do skupiny legendárnych vojnových filmov môžeme s kľudným svedomím zaradiť aj nemeckú historickú drámu Pád tretej ríše, ktorá do detailov odhaľuje posledné dni Adolfa Hitlera a jeho najbližších spolupracovníkov v bunkri za burácajúceho pochodu sovietskej armády.
Ďalšia snaha rehabilitovať sa za historické zločiny prostredníctvom filmu bola odmenená aj nomináciou na Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film.
Snímku s fenomenálnym výkonom démonického Bruna Ganza mnohí kritici vychválili za jej mimoriadnu autentickosť, čo bolo dôsledkom použitia priamych citácií a textov z denníkov Alberta Speera a Traudl Jungeovej – blízkych pracovníkov Hitlera.
Film s takmer dokumentaristickým štýlom „rozprávania“ si však našiel aj svojich kritikov. Dôvodom malo byť nedostatočné zdôraznenie hrôz holokaustu a pozitívne vykreslenie postáv. Herečka Corinna Harfouch by však mohla tvrdiť opak po tom, čo sa takmer psychicky zrútila pri natáčaní scény, keď mala ako Goebbelsova žena otráviť svojich 6 detí.
Oldboy
Ďalším dôkazom nevyčerpateľných zdrojov K-produkcie pre americké remaky je trilógia Vengeance od Parka Chan-wooka. Prvá časť s podtitulom Oldboy sa ukázala ako majstrovské dielo ponorené do noirovej atmosféry.
Film sleduje osud muža uväzneného v hotelovej izbe 15 rokov bez toho, aby vedel, kto ho tam drží. Po prepustení sa vydáva na cestu za pomstou, na ktorej nešetrí skutočne nikoho. Oldboy je vďaka výnimočnej choreografii a množstvu nepredvídateľných zvratov považovaný za jeden z najlepších trilerov 21. storočia.
Dychberúca syntéza čierneho humoru a štylizovanej brutality šokovala aj samotný Hollywood, ktorý od prelomu milénia začal pomaličky prepadať záujmu o originálnu ázijskú kinematografiu. Tá sa však neskôr stala častým terčom lacných prerábok.
Do hľadáčika amerických tvorcov sa dostal aj Oldboy a v novej hollywoodskej verzii si zahral napríklad Josh Brolin (Avengers: Endgame) či jeho parťáčka z Marvelu, herečka Elizabeth Olsen (Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva).
Muži, ktorí nenávidia ženy
Lepšie by to nenatočil ani majster depresie a ponurej atmosféry, režisér David Fincher (Sedem, Zodiac). Takýmito prívlastkami sa mohol okamžite po svojej premiére pochváliť švédsky triler Muži, ktorí nenávidia ženy. Paradoxom je, že po jeho svetovom úspechu si americký remake s britským hercom Danielom Craigom vzal na starosti sám Fincher.
Film je súčasťou adaptácie posmrtne vydanej trilógie Milénium od Stiega Larssona, ktorá sa vo svojej dobe stala úspešným bestsellerom. Dokonale ťaživú atmosféru preniesol do filmovej verzie režisér Niels Arden Oplev, ktorý trilógii udal strašidelný a násilný tón predtým, ako odovzdal opraty Danielovi Alfredsonovi pre druhý a tretí diel.
Vo všetkých troch filmoch vyniká herečka Noomi Rapace ako gotická hackerka Lisbeth Salanderová, ktorá spolupracuje s novinárom Mikaelom Blomkvistom (Michael Nyqvist) v rozsiahlej kampani zameranej na boj proti korupčným praktikám a sexuálnemu násiliu páchanému záhadným spoločenstvom.
Infernal Affairs
Nájsť pôsobivý a dôstojný americký remake, ktorý by prekonal svojho predchodcu, by bolo ako hľadať ihlu v kope sena. Hollywood je však továreň na splnené sny a jednou zo skutočne vydarených prerábok môžeme pokojne označiť Scroseseho hviezdny triler Departed, ktorý si odniesol Oscara za najlepší film.
Legendárny režisér našiel inšpiráciu v hongkonkskej trilógii Infernal Affairs, ktorá je príbehom policajta v utajení v prostredí miestnej triády a gangstra, ktorý sa stal jedným z najvyššie vyznamenaných dôstojníkov v Hongkongu.
Trilógia sa stala kultovou záležitosťou po celom svete vďaka majstrovskej mozaike zápletiek a súboju podsvetia s políciou, postupne vrcholiaceho do brutálnej jazdy, ktorá neušetrí ani tie najväčšie herecké mená.
Americká verzia trilógie, ktorá bola vtesnaná do jedného filmu, si prevzala všetky zaujímavé elementy z pôvodného filmu a okorenená špičkovým hereckým obsadením na čele s Leonardom DiCapriom a Mattom Damonom absolútne odzbrojila americkú verejnosť, ktorá na taký šokujúci záver nebola dovtedy zvyknutá.
Výber je skutočne bohatý
Rozrastajúcu sa ponuku skvelých cudzojazyčných filmov badať už aj na širokej palete žánrov, s ktorými mimohollywoodske produkcie pracujú. Kým v minulosti dominovali drámy ako Leon či Život je krásny, dnes sa už môžu vedľa konkurencie hrdo postaviť aj horory, trilery či sci-fi, ktoré svojim rozpočtom neraz prevyšujú aj americkú produkciu.
Za zmienku stojí napríklad úspešný kórejský zombie horor Vlak do Pusanu či španielska fantasy dráma Faunov labyrint. Trademark pre drsné a často uletené tituly získava čoraz častejšie dánska produkcia, ktorú významne zastupuje aj ich najväčšia filmová hviezda Mads Mikkelsen.
Okrem vyššie spomínanej snímky Hon zahviezdil aj v nedávnej oceňovanej komediálnej dráme Chľast či akčnom trileri Rytieri spravodlivosti.
Pri obohatení o kvalitné cudzojazyčné tituly však netreba zabúdať ani na filmovú produkciu z Južnej Ameriky, v ktorej vďačnými témami často býva chudoba či boj s organizovaným zločinom.
Úloha šéfa špeciálnej jednotky bojujúcej proti gangom z Rio de Janeiro vo filme Tropa de Elite preslávila aj herca Wagnera Moura (Narcos). Z rovnakého drsného regiónu vzišla taktiež snímka Mesto Bohov, ktorá je doteraz najlepšie hodnoteným filmom z Južnej Ameriky.
Diváci tak majú na výber zo skutočne štedrej ponuky filmov natočených za hranicami Hollywoodu. V dobe streamovacích spoločností je navyše každý titul okamžite k dispozícii aj v anglickom jazyku, vďaka čomu odpadajú starosti tým, ktorí si pri sledovaní filmu nedokážu zvyknúť na iný jazyk.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Toto je 13 sci-fi seriálov, ktoré podľa Netflixu musíš vidieť. Niektoré ťa prekvapia
Fiasko za 300 miliónov: Jeden z najdrahších seriálov histórie končí. Nepomohli ani tvorcovia Avengerov
Natočili ho na iPhone. Ikonický horor sa vracia po 20 rokoch, teória divákov je nesprávna
Najočakávanejší film Marvelu 2025 dostal dramatický trailer. Jedna vec okamžite rozdelila ľudí
Netflix ukáže unikátny projekt zo Slovenska. V centre diania bude legendárna osobnosť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Čína vyvinula desivú vodíkovú bombu bez jadrovej nálože. Jej ničivá sila prekonáva všetky očakávania
Mladí menia pohľad na peniaze, startupy zlyhávajú a ženy trpia potichu. Čo sme sa dozvedeli tento týždeň (PREHĽAD)
Od októbra prestane vo väčšine počítačoch fungovať Word či Outlook. Slováci budú musieť siahnuť do vrecka
Pápež najprv neprišiel, neskôr sa stretli súkromne: Amerického viceprezidenta poučil o súcite pápežov najvyšší zástupca
Šéf Pentagonu opäť zdieľal utajené informácie: V chate sa jeho manželka mala dozvedieť o útokoch na Jemen
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Toto je 13 sci-fi seriálov, ktoré podľa Netflixu musíš vidieť. Niektoré ťa prekvapia
- Neverili sme vlastným očiam. Internet ovládla bizarná AI, ktorá vyzlieka ľudí (+TEST)
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- Tento tichý zabijak ničí Zem už 50 rokov. Ako je možné, že si to doteraz nikto nevšimol?
- „Blízko” Zeme našli hviezdu staršiu než čas. Jej existencia ohrozuje všetky naše fyzikálne teórie
-
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- Tento tichý zabijak ničí Zem už 50 rokov. Ako je možné, že si to doteraz nikto nevšimol?
- „Blízko” Zeme našli hviezdu staršiu než čas. Jej existencia ohrozuje všetky naše fyzikálne teórie
- Toto je 13 sci-fi seriálov, ktoré podľa Netflixu musíš vidieť. Niektoré ťa prekvapia
- Japonci spustia „neobmedzený” zdroj energie. Z 1 gramu paliva jej vyrobí toľko, čo 8 ton ropy
-
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- EÚ chystá veľkú zmenu. Tisíce Slovákov prídu o vodičák
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
Farebné autá sa predávajú rýchlejšie. Kupujeme ich však menej
Audi možno s výrobou zamieri do Ameriky. VW reaguje na dovozné clá
Minecraft pomáha objaviť novú generáciu jadrových inžinierov. Energocraft spoznal víťazov spomedzi školákov
Slovenský Envien Group expanduje do Brazílie. Kúpila polovicu podniku Agropéu
204 dní vo vesmíre. Posádka ISS pristála bezpečne v Kazachstane
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Čína vyvinula desivú vodíkovú bombu bez jadrovej nálože. Jej ničivá sila prekonáva všetky očakávania
Mladí menia pohľad na peniaze, startupy zlyhávajú a ženy trpia potichu. Čo sme sa dozvedeli tento týždeň (PREHĽAD)
Od októbra prestane vo väčšine počítačoch fungovať Word či Outlook. Slováci budú musieť siahnuť do vrecka
Pápež najprv neprišiel, neskôr sa stretli súkromne: Amerického viceprezidenta poučil o súcite pápežov najvyšší zástupca
Šéf Pentagonu opäť zdieľal utajené informácie: V chate sa jeho manželka mala dozvedieť o útokoch na Jemen
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené